Astronómovia skúmajú záhadnú kométu. Údajne nemusí pochádzať z našej slnečnej sústavy

Amatérsky astronóm z Ukrajiny sa na konci augusta rozhodol pozorovať oblohu. Jeho kochanie sa bolo prerušené záhadným objektom.

Amatérsky astronóm z Ukrajiny sa na konci augusta rozhodol vybrať svoj ďalekohľad a pozorovať nekonečný priestor nachádzajúci sa ďaleko nad našimi hlavami. Pri kochaní sa čierno-čiernym vesmírom však narazil na nezvyčajný objav.

Ukrajinčan vtedy ešte ani nemal ako vedieť, že to, čo videl, sa čoskoro stane tvrdým orieškom aj pre ostrieľaných odborníkov.

Ako už poznamenal server Futurism, záhadným úkazom je kométa s označením C/2019 Q4 (Borisov). Jej zvláštnosť spočíva v jej rýchlosti. Tá je totiž príliš vysoká na to, aby bola priťahovaná gravitáciou našej najbližšej hviezdy – Slnka, teda pravdepodobne nepochádza z našej slnečnej sústavy.

Slovo pravdepodobne je pri tejto téme naozaj kľúčové. Či kométa pochádza alebo nepochádza z našej slnečnej sústavy odborníci totiž zistia až s postupom času.

Pravdu sa dozvieme neskôr

Astronómovia totiž pracujú na odhadoch týkajúcich sa trajektórie záhadného objektu. Pokiaľ sa zistí, že obieha elipsovito okolo Slnka, bude prehlásený za súčasť našej slnečnej sústavy. Ak však obežná dráha kométy vyzerá ako obria “fajka” (✓), tak práve čítate o niečom, čo z našej sústavy nepochádza.

Celkovo ide o druhý objekt tohto typu – ako prvý nás navštívil asteroid Oumuamua, ktorý bol astronómami spozorovaný pred dvoma rokmi.

Olivier Hainaut z European Southern Observatory tvrdí, že čím viac sa toho o kométe vie, tým je istejšie, že pochádza z inej slnečnej sústavy. “Máme tu niečo, čo sa zrodilo pri inej hviezde a práve to smeruje k nám,” povedal Olivier pre Business Insider.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať