sony xperia 5

Sony Xperia 5 oficiálne: Menšia verzia vlajkového modelu s predĺženým displejom

Drvivá väčšina súčasných vlajkových smartfónov je vybavená poriadne veľkým displejom, čo nemusí vyhovovať každému.

Drvivá väčšina súčasných vlajkových smartfónov je vybavená poriadne veľkým displejom, čo nemusí vyhovovať každému. Aspoň čiastočne proti tomuto trendu vystupuje čerstvo predstavená Sony Xperia 5

Sony Xperia 5 nie je vyslovene malým smartfónom. Predsa len, má 6,1-palcovú uhlopriečku obrazovky. Displej však obkolesujú len veľmi tenké rámiky, vďaka čomu zariadenie pôsobí kompaktnejšie.

Výrobca pri tomto zariadení použil OLED displej s pomerom strán 21:9. Obrazovka je tak vyššia a užšia, čo sa pochopiteľne podpísalo aj na samotnej konštrukcii. Užšie telo sa bude lepšie držať v ruke v prirodzenej orientácii zariadenia na výšku.

sony xperia 5
Foto: Sony

Inžinieri si ale odpustili ultra vysoké 4K či QHD rozlíšenie. FHD+ je stále dostačujúce pre kvalitné zobrazenie obsahu. Je však energeticky menej náročné, čo zase prispeje k dlhšej výdrži na jedno nabitie (3140 mAh batéria). Pri vlajkovej lodi Xperia 1 nie je výdrž na jedno nabitie zrovna niečím, čo by prepisovalo rekordy.

Pod kapotou sa nachádza výkonný Snapdragon 855, 6 GB operačná pamäť a 128 GB úložisko. Poteší plná podpora pre ovládač DualShock 4, ktorou doteraz disponovala len Xperia 1.

sony xperia 5
Foto: Sony

Xperia 5 nebude zaostávať v oblasti mobilnej fotografie. Na zadnej strane sa nachádzajú tri snímače obrazu, každý s rozlíšením 12 Mpx. Hlavný snímač obrazu má pixely veľké 1,4 μm a objektív so svetelnosťou f/1.6.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák

Schopnosti fotoaparátu rozširuje ultra širokouhlý objektív (f/2.4) a objektív s optickým priblížením (f/2.4). Bonusom je nový algoritmus pre spracovanie obrazových informácií BIONZ X, ako aj super rýchle automatické zaostrovanie s automatickým nastavením expozície (Eye AF).

sony xperia 5
Foto: Sony

S nepretržitým zaostrovaním je možné fotografovať v režime 10 snímok za sekundu. Pre nadšencov videa tu je nástroj Cinema Pro s pokročilou správou farieb a záznamom v 4K HDR štandarde v širokouhlom formáte 21:9. Stabilizáciu zabezpečí hybridný systém, ktorý kombinuje elektronické a optické riešenie.

Aby sme nezabudli, Sony Xperia 5 má kovový rám, prednú aj zadnú stranu chráni sklo Gorilla Glass 6 a prítomná je aj odolnosť voči vode a prachu na úrovni normy IP65/68. Spoľahnúť sa môžeme na NFC, Bluetooth 5.0, Android 9 Pie s následnou aktualizáciou na Android 10 alebo na snímač odtlačkov, ktorý sa nachádza na bočnej strane konštrukcie.

Smartfón sa začne predávať v priebehu októbra so zatiaľ nepotvrdenou európskou cenou. V USA bude stáť 799 dolárov, u nás s najväčšou pravdepodobnosťou 799 EUR.

Vo vybraných predajniach zákazníci k smartfónu dostanú špičkové bezdrôtové slúchadlá Sony WF-1000XM3, ktoré boli predstavené len nedávno. Vzhľadom na cenu slúchadiel pôjde len o uvádzaciu ponuku, resp. ponuku s obmedzenú počtom kusov.

Ďalšie podrobnosti nájdete na stránke spoločnosti Sony.