CNT materiál na diamante

Inžinieri vytvorili najčiernejší materiál na svete. Poráža aj Vantablack

Vantablack už nie je na vrchole najčernejších farieb na svete. Výskumníkom sa podarilo vytvoriť materiál, ktorý pohlcuje ešte viac svetla.

Vantablack už nie je na vrchole najčernejších farieb. Výskumníkom z prestížnych univerzít z viacerých kútov sveta sa podarilo vytvoriť materiál, ktorý pohlcuje ešte viac svetla. A to úplnou náhodou.

Cieľ výskumu bol značne odlišný od toho, čo nakoniec inžinieri dosiahli. Z hľadania spôsobov, ako umožniť rast uhlíkových nanotrubičiek (CNT) na hliníkovej fólii, postupom času vznikol najčernejší materiál, s akým sme kedy prišli do kontaktu. Odborníci mu preto hovoria CNT (Carbon NanoTubes) materiál.

Na novinku upozornil vedecký web ScienceAlert. Výskum je publikovaný aj v online žurnále ACS Applied Materials & Interfaces.

CNT materiál pohlcuje  99,995 % svetla, čo je o 0,035 % viac ako v prípade farby Vantablack, ktorá zdobí karosériu brutálne čierneho SUV z dielne BMW. To, čo dokáže, možno vidieť na fotografii vyššie, kde pokrýva povrch 16,78-karátového diamantu s hodnotou okolo 2 miliónov dolárov.

TIP REDAKCIE
ASUS spúšťa veľkú aktualizáciu pre ROG Phone 2: Android 12 sa ale nekoná

“Inými slovami, odráža to 10x menej svetla ako ostatné super-čierne materiály, vrátane Vantablack,” uvádza správa od výskumníkov z technickej univerzity MIT.

Čo sa týka aplikácie v praxi, web americkej univerzity spomína napríklad vesmírne teleskopy, kde náhodný vynález pomôže s redukciou nežiadanej žiary a svetla. Možností tu však existuje podstatne viac.

“Veľmi čierne materiály sa dajú využiť v optickej alebo vesmírnej vede. Záujem o čiernu ale prejavili aj umelci,” prezradil profesor Brian Wardle z MIT na margo dosiahnutého úspechu.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať