Inžinieri vytvorili najčiernejší materiál na svete. Poráža aj Vantablack

Ďalšia náhoda.

1
CNT materiál na diamante
CNT materiál na diamante

Vantablack už nie je na vrchole najčernejších farieb. Výskumníkom z prestížnych univerzít z viacerých kútov sveta sa podarilo vytvoriť materiál, ktorý pohlcuje ešte viac svetla. A to úplnou náhodou.

Cieľ výskumu bol značne odlišný od toho, čo nakoniec inžinieri dosiahli. Z hľadania spôsobov, ako umožniť rast uhlíkových nanotrubičiek (CNT) na hliníkovej fólii, postupom času vznikol najčernejší materiál, s akým sme kedy prišli do kontaktu. Odborníci mu preto hovoria CNT (Carbon NanoTubes) materiál.

Na novinku upozornil vedecký web ScienceAlert. Výskum je publikovaný aj v online žurnále ACS Applied Materials & Interfaces.

CNT materiál pohlcuje  99,995 % svetla, čo je o 0,035 % viac ako v prípade farby Vantablack, ktorá zdobí karosériu brutálne čierneho SUV z dielne BMW. To, čo dokáže, možno vidieť na fotografii vyššie, kde pokrýva povrch 16,78-karátového diamantu s hodnotou okolo 2 miliónov dolárov.

„Inými slovami, odráža to 10x menej svetla ako ostatné super-čierne materiály, vrátane Vantablack,“ uvádza správa od výskumníkov z technickej univerzity MIT.

Čo sa týka aplikácie v praxi, web americkej univerzity spomína napríklad vesmírne teleskopy, kde náhodný vynález pomôže s redukciou nežiadanej žiary a svetla. Možností tu však existuje podstatne viac.

„Veľmi čierne materiály sa dajú využiť v optickej alebo vesmírnej vede. Záujem o čiernu ale prejavili aj umelci,“ prezradil profesor Brian Wardle z MIT na margo dosiahnutého úspechu.