Krasukha

Eso ruskej armády: Táto hi-tech zbraň dokáže zahájiť elektronický útok

Spolu s technologickým napredovaním napredujú aj zbrane. Klasická munícia, ako sú napríklad také rakety, už pomaličky, ale isto prestáva strácať význam.

Spolu s technologickým pokrokom napredujú aj zbrane. Klasická munícia, ako sú napríklad také rakety, už pomaličky, ale isto prestáva strácať význam. Doba sa mení a armády sa jej musia prispôsobiť.

Firmy zo zbrojárskeho priemyslu preto sústredia čoraz viac pozornosti na takzvanú elektronickú vojnu, ktorú nie je vidieť. Za jeden z výsledkov tohto moderného trendu možno označiť ruskú hi-tech zbraň Krasukha s kapacitami odstaviť z prevádzky nielen radar nepriateľa, ale aj jeho satelity na nižšej orbite Zeme.

Za vývojom zbrane stojí ruská firma KRET, za pohyblivou platformou zase BAZ. Výroba odštartovala v roku 2010 a trvá až dodnes. Ruská armáda má vo svojom arzenále dva varianty. Jeden nesie názov Krasukha-2 (dosah 250 km) a druhý Krasukha-4 (dosah 300 km).

Dokáže odstaviť satelit

Lepšie vybavenému variantu Krasukha-4 nerobí problém narušiť činnosť satelitu inej krajiny na nižšej obežnej dráhe našej planéty. A to všetko bez toho, aby vystrelil čo i len jeden projektil alebo čo i len jednu raketu. Ničivý útok prebehne potichu a veľmi rýchlo.

Cieľom tejto hi-tech zbrane môže byť radarový systém AWACS od amerického giganta Boeing, ktorý využívajú krajiny z NATO, alebo bojový dron, ktorému znemožní prijímať nevyhnutný GPS signál. K niečomu podobnému došlo aj počas nasadenia v Sýrii, kde komplikovala prácu prieskumnej techniky Spojených štátov amerických.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať