apple watch series 5

Apple Watch Series 5 predstavené: Pribudol kompas a funkcia vždy zapnutej obrazovky

Po roku predstavila spoločnosť Apple novú generáciu svojich inteligentných hodiniek. Apple Watch Series 5 prichádzajú s evolučnými vylepšeniami.

Takmer presne po roku predstavila spoločnosť Apple novú generáciu svojich inteligentných hodiniek. Apple Watch Series 5 prichádzajú s evolučnými vylepšeniami a bez zmien v oblasti dizajnu.

Apple Watch Series 5 budú dostupné v obvyklom obdĺžnikovom tvare a známych veľkostiach, v 40 milimetrovej a 44 milimetrovej verzii pre mohutnejšie zápästia. Nový je materiál, z ktorých je telo hodiniek vyrobené.

Foto: Apple

Popri cenovo dostupnejšom hliníku si môže náročnejší zákazník zadovážiť hodinky s konštrukciou z titánu. Telo hodiniek tak bude mimoriadne odolné. Keramika a nehrdzavejúca oceľ zostáva v ponuke aj naďalej. Apple na výrobu hodiniek využíva výhradne recyklovaný hliník.

Apple Watch Series 5: Always On displej

Veľkou novinkou je funkcia Always On displej, teda vždy zapnutá obrazovka. Hodinky budú zobrazovať dôležité informácie nepretržite. Nejde len o čas. Počas športovania môžete ihneď vidieť aktuálne tempo, srdcový tep a ďalšie relevantné informácie.

LTPO displej bude automaticky meniť jas hodiniek podľa polohy zápästia. Ak sa na hodinky pozriete, vždy zapnutej obrazovke stúpne jas. Hneď ako ruku uvoľníte, jas automaticky klesne na minimum.

Displej disponuje dynamickou obnovovacou frekvenciou od 1 Hz do 60 Hz. Nastavuje ju podľa potreby a typu zobrazovaného obsahu. Pri vždy zapnutej obrazovke, ktorá zobrazuje napr. len čas, môže byť obnovovacia frekvencia len 1 Hz.

Nová funkcia má aj vďaka tomu minimálny vplyv na spotrebu energie. Apple na pódiu tlačovej udalosti hovoril o celodennej výdrži na jedno nabitie. Za týmto vyhlásením vidíme výdrž niekde na úrovni 18 hodín.

apple watch series 5
Foto: Apple

Apple Watch Series 5 prichádzajú so zabudovaným kompasom. Okrem orientácie podľa svetových strán zobrazí nadmorskú výšku, zemepisnú šírku a dĺžku a ďalšie súvisiace údaje. Ku kompasu je priradená nová aplikácia pre správu týchto údajov.

apple watch series 5
Foto: Apple

Hodinky od Apple sú okrem iného známe svojimi zdravotnými funkciami. EKG a pokročilý snímač srdečnej frekvencie už neraz upozornili užívateľov na možné zdravotné komplikácie. Detekcia ťažkých pádov vie zase privolať pomoc v prípade, ak užívateľ spadne na zem a zostane v bezvedomí.

Apple Watch Series 5 teraz podporujú medzinárodné núdzové volania, ktoré bude možné využívať v 150 krajinách sveta. Pre takýto hovor stačí stlačiť a podržať bočné tlačidlo hodiniek. Žiaľ, potrebovať budete model so sieťovým pripojením, nie iba základnú GPS verziu.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Netflix výrazne zvyšuje cenu svojho predplatného
apple watch series 5
Foto: Apple

Apple Watch Series 5 budú dostupné v dvoch veľkostiach, vo vyhotoveniach zo štyroch rôznych materiálov a v niekoľkých farbách. Okrem toho pribudli remienky od značiek Nike a Hermès. Je teda z čoho vyberať. Je možné, že dostupnosť jednotlivých verzií a ich farebných prevedení bude na niektorých trhoch obmedzená.

Čo sa týka cien, Apple Watch Series 5 z hliníku v GPS verzii sa budú predávať za 399 USD. Za 499 USD záujemcovia získajú rovnaký model, no s dodatočným sieťovým pripojením pre využívanie služieb operátorov.

Apple má dobrú správu pre záujemcov, ktorí si nutne nepotrpia na najnovší model. Cena hodiniek Apple Watch Series 3 klesne na 199 USD.

Riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook uviedol, že Apple Watch sú najobľúbenejšie a najprepracovanejšie inteligentné hodinky na trhu. Očakávalo sa, že Apple predstaví aj novú funkciu pre monitorovanie kvality spánku. Nestalo sa tak. Nie je vylúčené, že bude dostupná neskôr, napr. pri príležitosti softvérovej aktualizácie operačného systému watchOS 6.

Apple Watch Series 5: Cena

Čo sa týka európskych cien, adekvátny pohľad ponúka nemecká lokalizácia e-shopu Apple. Nižšie sme vypísali ceny, na ktoré sme natrafili v konfigurátore. Nezohľadňovali sme pri tom remienky, ktoré môžu cenu pozmeniť. Napríklad drahší remienok z kovu a podobne.

  • 40 mm verzia z hliníka stojí 449 EUR. Model GPS + sieť 549 EUR
  • 44 mm verzia z hliníka stojí 479 EUR. Model GPS + sieť 579 EUR
  • 40 mm verzia z nehrdzavejúcej ocele stojí 749 EUR (GPS + sieť)
  • 44 mm verzia z nehrdzavejúcej ocele stojí 799 EUR (GPS + sieť)
  • 40 mm verzia z titánu stojí 849 EUR (GPS + sieť)
  • 44 mm verzia z titánu stojí 899 EUR (GPS + sieť)
  • 40 mm verzia z keramiky stojí 1 399 EUR (GPS + sieť)
  • 44 mm verzia z keramiky stojí 1 449 EUR (GPS + sieť)

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať