Superpočítač v priebehu troch týždňov vytvoril milióny virtuálnych vesmírov

Môže poskytnúť odpovede na mnohé otázky ohľadom galaxií.

7
Universe Today

Výskumníci z University of Arizona prichádzajú s jedinečným projektom, vďaka ktorému dokážu lepšie porozumieť galaxiám, ale aj vyvrátiť či potvrdiť s nimi spojené teórie. Konkrétne hovoríme o vytvorení niekoľkých miliónov virtuálnych vesmírov prostredníctvom školského superpočítača. O novinke informuje web Engadget.

Jednoducho povedané, vedci v počítači vytvorili mnoho rozličných vesmírov, vďaka ktorým dokážu zistiť, ako prebieha vývin galaxií, ako v nich vznikajú hviezdy či akú úlohu hrá „tmavá hmota“ v samotnom procese ich formácie.

Celá práca trvala „len“ tri týždne

Jednotlivé vesmíry, z ktorých bol každý ovplyvnený iným súborom pravidiel, boli následne porovnávané s reálnym kozmom. Celá práca počítaču zabrala približne tri týždne.

Ide vôbec o prvý projekt zameraný na vytvorenie virtuálnych vesmírov, ktoré slúžia ako repliky toho skutočného. Simulácie, ktoré reprezentujú značnú časť skutočného vesmíru, obsahujú celkovo 12 miliónov galaxií a preklenujú časový úsek od 400 miliónov rokov po Veľkom tresku až po dnešný deň.

Vyvracia existujúce teórie

Štúdia nielenže dokáže poskytnúť vedcom presnejšie informácie ohľadom vývinu galaxií, no taktiež môže potvrdiť či spochybniť existujúce teórie. Jedným zo zaujímavých zistení bolo, že galaxie dokážu produkovať hviezdy oveľa dlhšie ako sa doteraz predpokladalo.

TIP REDAKCIE
Elon Musk je macher: NASA považuje jeho Tesla Roadster za súčasť slnečnej sústavy

V získaných údajoch sa však môžu nachádzať medzery, čo znamená, že sa experti ešte stále spoliehajú aj na svoje vedomosti. Technológie sú však rok od roku výkonnejšie a kvalitnejšie, čo znamená, že už čoskoro budú superpočítače schopné vytvárať čím ďalej prepracovanejšie a dôveryhodnejšie simulácie.