Do Číny dorazila budúcnosť: Solárna energia je lacnejšia ako tá z národnej siete

Čína, ktorej populácia presahuje 1,38 miliardy, zainvestovala 367 miliárd dolárov do výroby slnečnej, veternej, vodnej či jadrovej energie.

Nové štúdie zistili, že v mnohých mestách na území Číny je energia získavaná prostredníctvom solárnych panelov lacnejšia ako tá, ktorú možno získať z národnej siete, informuje server CNN.

Čína, ktorej populácia presahuje 1,38 miliardy, zainvestovala 367 miliárd dolárov do výroby obnoviteľnej, teda slnečnej, veternej, vodnej či jadrovej energie.

Podľa výsledkov výskumného tímu, ktorý viedol Jinyue Yan z Royal Institute of Technology sídliaceho v hlavnom meste Švédska, by cena solárnej energie vyrábanej spoločnosťou Solar mohla konkurovať cene za energiu získavanú z uhlia až v 22 % mestách.

Alarmujúce čísla

V celkovo 344 mestách je solárna energia lacnejšia ako tá z národnej siete, čo je skutočne alarmujúce číslo. Je teda veľmi pravdepodobné, že ľudia si začnú čím ďalej viac a viac uvedomovať mnohých výhod, ktoré obnoviteľné zdroje energie ponúkajú. To môže viesť k ďalším veľkým investíciám určeným na ich rozvoj a rozširovanie.

Dopomôcť k tomu má i aktívne uzatváranie baní či obmedzovanie stavby nových uhoľných elektrární. Napriek tomu sa však väčšina krajiny (59 %) stále spolieha na energiu získavanú práve týmto spôsobom.

Solárna farma o veľkosti 3 500 futbalových ihrísk

To však Čínu v snahe prejsť na obnoviteľné zdroje nijak nespomaľuje, o čom svedčí napríklad aj najväčšia koncentrovaná solárna farma na svete, ktorá pokrýva plochu o rozmeroch 3 000 hektárov, čo je približne 3 500 futbalových ihrísk. Dokáže vyprodukovať obrovské množstvo energie, ktoré by dokázalo bez problémov poháňať mesto o veľkosti Prahy.

TIP REDAKCIE
Majitelia iPhone 13 sú zúfalí: Bizarný problém sfarbuje displej do ružova

Slnečná vesmírna stanica do roku 2050

Ďalšou skvelou novinkou je prehlásenie spoločnosti China Aerospace Science and Technology Corporation, ktorá verí, že do 30 rokov sa nad našimi hlavami bude “vznášať” plne funkčná slnečná vesmírna stanica.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať