RECENZIA Samsung Galaxy A80: Pohľad do budúcnosti radu Galaxy A

Samsung Galaxy A80 je pre Samsung, ktorý poznáme v posledných rokoch, obrovským krokom smerom k nečakaným inováciám. Aký je však Galaxy A80 v skutočnosti?

Svet smartfónov je veľmi nehostinné prostredie. Veľkí výrobcovia si museli zvyknúť, že im na krk dýchajú mladé, ambiciózne firmy prevažne z Číny, ktoré sú za úspech ochotné obetovať všetko, niekedy aj profit. Šéf mobilnej divízie Samsungu, DJ Koh, preto fanúšikom zariadení strednej triedy (Galaxy A) odkázal, že sa ich zariadenia v budúcnosti viac priblížia vlajkovým lodiam, čo skutočne dodržal.

Stačí sa pozrieť na Samsung Galaxy A80, smartfón predstavený pred pár mesiacmi v talianskom Miláne. Nielen, že má displej bez výrezu alebo otvoru na predný fotoaparát, ponúka aj slušný výkon, štedrú porciu úložiska a RAM, ale aj zaujímavú technológiu, ktorú Samsung nasadil vôbec prvýkrát – otočný fotoaparát. Výhod je hneď niekoľko. Bežné fotky fotíte s trojitým fotoaparátom, no a selfie fotky taktiež. Rovnaký fotoaparát sa len vysunie, otočí a je pripravený zachytiť všetky pre vás dôležité momenty.

Samsung Galaxy A80: Dizajn a displej

Samsung do balenia Galaxy A80 pridal skutočne to najdôležitejšie, a to samotný telefón, rýchlonabíjačku (až 25 W) a USB C slúchadlá. Telefón, ktorého hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia preto v balení ponúka všetko to, čo by ste od neho mohli chcieť a ani gram navyše.

Samotný telefón je, čo sa dizajnu prednej strany týka, najčistejším zariadením z dielne Samsungu. Je to z toho dôvodu, že displej neovplyvňuje žiaden výrez ani otvor, ktoré by doslova ukrojili zo zobrazovacej plochy. Aj takto malý detail môže mať veľký efekt, o čom som sa presvedčil hneď, ako som telefón prvýkrát zapol. Pozeral sa na Mňa 6,7-palcový Full HD+ (2 400 x 1 080 pixelov) Super AMOLED displej v jeho najčistejšej podobe.

Ide pritom o veľmi jasný a farbami nadpriemerný panel, na ktorý je radosť pozerať sa nielen v interiéri, ale aj na priamom slnku.

Veľký displej, kovová konštrukcia, Gorilla Glass 6 a mechanizmus otočného fotoaparátu sa však, bohužiaľ, prejavili aj na celkovej váhe zariadenia, ktorá sa zastavila až na hodnote 220 gramov. Váha je však po zariadení rozmiestnená rovnomerne, čo z neho robí telefón, s ktorým sa aj napriek svojim rozmerom dá pracovať relatívne pohodlne.

Galaxy A80 má tenučké rámiky po celom obvode displeja (až na mierne širší rámik pod displejom), čo sa Samsungu podarilo nielen vďaka odstráneniu predného fotoaparátu, ale aj vďaka odstráneniu reproduktoru pre hovory. A80-tka tak zvuk šíri tým, že rozvibruje celý displej.

A80 je určite zariadenie, ktoré sa nehodí pre používanie jednou rukou. Dobrou správou preto je, že priamo v displeji sa nachádza snímač odtlačkov prstov, ktorý však nepatrí medzi tie najrýchlejšie. Odomknutie trvá približne 1 – 2 sekundy.

Samsung Galaxy A80: Systém a výkon

Samsung Galaxy A80 spadá do vyššej strednej triedy, čo sa odzrkadlilo aj na hardvérovej výbave. A80 tak ponúka 8 GB operačnej pamäte RAM (rovnako ako Galaxy S10), 128 GB úložisko a procesor Snapdragon 730 vyrobený 8 nm procesom s jadrami o takte 2.2 GHz. O výkon sa teda v žiadnom prípade netreba strachovať.

Ak by vám to však nestačilo, Samsung sa do A80 rozhodol implementovať najnovšie AI algoritmy, ktoré sa starajú o plynulý chod celého systému. V praxi sa telefón doslova učí vašim návykom, vďaka čomu systém ostáva stále svižný a responzívny. Používateľské rozhranie One UI vo verzii 1.1 síce miestami ponúka až príliš veľa možností, no nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť za jedno poobedie.

Ak ste zvyknutí na rozhranie od Samsungu, nebudete mať žiaden problém. Celkový pocit z One UI je veľmi podobný tomu, ktorý ponúkajú vlajkové lode radu Galaxy S10.

Samsung Galaxy A80: Tri otočné oči

Hon za najkrajším dizajnom a najlepšími selfie zábermi dohnal výrobcov k rôznym riešeniam. Niektorí predstavili zariadenia s displejom na zadnej strane, aby ste sa v ňom pri fotení selfie videli, iní zas prišli s radikálnejším prevedením, ako napríklad s otočným fotoaparátom.

Celý otočný systém je veľmi rýchly, presný a nikdy nesklame. Pri otočením sa systém fotoaparátov mierne zdvihne, aby trčal nad displej, na zadnej strane sa aktivuje záklopka a následne sa samotné senzory otočia smerom k prednej strane. Toto všetko prebehne počas 1 až 1,5 sekundy.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S22+ 5G: Poznáme očakávané špecifikácie aj to, ako bude vyzerať!

Zadný a miestami aj predný fotoaparát je papierovo veľmi silným hráčom v smartfónovom svete. Samsung si zvolil nový 48 Mpx senzor od Sony, ktorý sprevádza 8 Mpx ultraširokouhlý snímač pre zachytenie krajiniek či rodinných osláv.

Čo ma mrzí a čo mi pri A80 naozaj chýbalo, je zoom objektív, na ktorý som si zvykol už v časoch, keď vychádzali prvé smartfóny s duálnymi fotoaparátmi. Pri A80 by sa takýto senzor skutočne uživil.

Namiesto zoomu sa Samsung rozhodol siahnuť pre ToF senzor, vďaka ktorému A80 „vidí v priestore“. Time of Flight senzor dokáže zmapovať hĺbku záberu, čo mu umožňuje presnejšie aplikovať efekt rozostrenia (bokeh). Nechýbajú ani ďalšie funkcie, ktoré nájdeme na vlajkovom modeli Galaxy S10. Spomeniem napríklad Super Steady video, ktoré posúva stabilizáciu pri natáčaní videa na úplne novú úroveň.

V aplikácii fotoaparátu nakoniec nájdete rozpoznanie až 30 scén, čo by malo vylepšiť celkovú kvalitu záberov. Podčiarkujem malo, keďže na A80 to, bohužiaľ, z nejakého dôvodu nie je celkom tak. Nehovorím, že by boli fotky vyslovene zlé, no je jasné, že na vlajkové modely sa nechytajú.

To isté platí aj pri selfie záberoch. Na papieri má A80 najlepší selfie foťák spomedzi známych výrobcov, no realita je iná. Stále je tu šanca, že sa to časom s ďalšími aktualizáciami zlepší, no momentálne fotoaparát nie je na takej úrovni ako prémiové modely. Sčasti Samsung chápem, no na druhú stranu som od smartfónu tak zameraného na fotoaparáty asi čakal viac.

Samsung Galaxy A80: Batéria

Samsung Galaxy A80 disponuje 3 700 mAh batériou, ktorá ponúka 25 W rýchlonabíjanie. To je rýchlejšie, než čo ponúka trojica Galaxy S10 zariadení. Nabíjanie je skutočne rýchle, čo je perfektné pre situácie, keď si uvedomíte, že do hodiny musíte byť na stretnutí alebo v škole.

Výdrž batérie je z mojich osobných skúseností o máličko lepšia než tá, ktorú od jari pozorujem pri Galaxy S10+. Môže za to hlavne Full HD+ panel, moderný čipset a úsporný čipset. Stále však ide o tzv. jednodenné zariadenie, čo znamená, že nabíjať musíte každý deň, inak sa vám telefón druhý deň okolo obeda vypne.

Galaxy A80 chýba notifikačná dióda, čo znamená, že sa budete musieť spoľahnúť na Always on Display. Ide teda o ďalšiu funkciu, ktorá predstavuje záťaž na batériu. Počas jedného dňa to nie je problém, no pri snahe dosiahnuť dvojdňovú výdrž to už problém môže byť.

 

Samsung Galaxy A80: Verdikt

Z Galaxy A80 mám aj napriek jeho nedostatkom veľmi dobrý pocit. Predstavuje nový, vzrušujúci smer, v ktorom snáď bude Samsung v budúcnosti pokračovať. To, že je potrebné spraviť niečo nové a odlišné si Samsung dobre uvedomuje už teraz. Na päty mu šliapu čínski výrobcovia, ktorí mesiac čo mesiac predstavujú lepšie, väčšie a výkonnejšie telefóny. Štandardná formulka tak pri výrobe smartfónov už v roku 2019 neplatí.

Galaxy A80 je veľké zariadenie, ktoré sa do rúk nezmestí len tak komukoľvek. Ak by Samsung v budúcnosti priniesol ich vlastný New Infinity dizajn do kompaktnejšieho tela s rovnakým systémom otočného fotoaparátu, mal by v rukách skutočného víťaza.

Najväčšou konkurenciou pre Galaxy A80, ktorý momentálne stojí 629 €, je Honor 20 Pro s podstatne kvalitnejšími fotoaparátmi (549 €) či OnePlus 7 Pro (699 €). Konkurencia v segmente prémiovejšej strednej triedy teda vôbec nie je jednoduchá. Som ale presvedčený, že Samsung spraví všetky potrebné kroky k tomu, aby budúci rok priniesol výrazné zmeny, ktoré z A80 spravia v danej cenovej hladine neprekonateľnú ponuku.

Odvážny dizajn a zaujímavé prevedenie majú pre Samsung obrovský potenciál, ostáva už len veriť, že na tom Samsung bude stavať.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať