Ponorka Suffren

Váži až 5 181 ton: Nová francúzska ponorka nemá tradičný periskop

Francúzske námorníctvo zaradilo do svojej výzbroje úplne nový typ ponorky. Suffren váži viac ako 5 000 ton a poháňa ju jadrové palivo.

Francúzske námorníctvo zaradilo do svojej výzbroje úplne nový typ ponorky. Suffren váži viac ako 5 000 ton, poháňa ho jadrové palivo a neobsahuje tradičný periskop. To však hneď neznamená, že jeho posádka nič nevidí. Namiesto neho je k dispozícii trošku modernejšia alternatíva.

Ide o vysúvací (optronický) stožiar so zabudovanými kamerami, ktorý umiestnili na rovnaké miesto ako predchodcu. Hlavný rozdiel tu tkvie v tom, že pohľad nad hladinu už nie je výsadou kapitána. Po novom ho môže vidieť každý, kto sa nachádza vo veliacej miestnosti. Obraz je totiž zobrazený na prítomných displejoch.

Nová ponorka začne brázdiť moria a oceány začiatkom roka 2020, píše web Popular Science. V tejto dobe majú odštartovať prvé ostré skúšky.

Príchod nového typu ponorky je pre krajinu ako Francúzsko dôležitým okamihom. Vývoj niečoho tak komplexného trvá aj dve dekády a vyžaduje sa úzko špecializovaná pracovná sila, ktorá musí odpracovať veľmi veľa hodín, aby dokázala priniesť na svet Suffren.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Dávajte si pozor na NOVÚ SMS-ku, môžete prísť o peniaze!

Nukleárny reaktor

Ponorku poháňa nukleárny reaktor, preto zvládne vydržať pod hladinou až dovtedy, dokedy posádka neminie všetky zásoby jedla.

Jej zbraňový arzenál ale i napriek tomu nezahŕňa nukleárnu muníciu. Bojovú výbavu Suffren tvoria torpéda F21, protilodné rakety Exocet a námorné riadené strely s dosahom slušných 1 000 kilometrov.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať