Ilustračný obrázok

Českí výskumníci: Majitelia psov majú zdravšie srdce

Domnienka mnohých z nás bola nakoniec predsa len potvrdená. Majitelia psov majú zdravšie srdce ako tí, ktorí sú bez štvornohého miláčika.

Domnienka mnohých z nás bola nakoniec predsa len potvrdená. Majitelia psov majú zdravšie srdce ako tí, ktorí sú bez štvornohého miláčika. Pravidelné venčenie totiž pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém.

Naznačuje to výsledok práce českých výskumníkov zo žurnálu Mayo Clinic Proceedings. Ako informuje CNN, štúdia odštartovala v roku 2014 a je rozdelená na 5-ročné intervaly. Preto sme sa v týchto dňoch dostali k prvému výsledku.

Na začiatku nazbierali zdravotné a sociálno-ekonomické informácie o 2 000 ľuďoch žijúcich v Brne. Keď tak spravili, počkali až do roku 2019, aby mohli túto činnosť zopakovať. Potom porovnali zdravotný stav majiteľov psov so zdravotným stavom jedincov bez psa a zistili to, čo sme si aj celý ten čas mysleli.

Ten, kto vlastní štvornohého miláčika, preukázal lepší zdravotný stav a zároveň i menšiu náchylnosť pre vznik kardiovaskulárneho ochorenia.

Ďalší výsledok dlhodobej štúdie spoznáme až po uplynutí momentálne prebiehajúceho intervalu, čiže o 5 rokov neskôr.

TIP REDAKCIE
Energetika EÚ v roku 2020: Štvrtina celkovej elektriny sa vyrobila v jadrových elektrárňach

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať