Japonskí vedci sa pohrávajú s myšlienkou ľudsko-zvieracích hybridov

Na prvý pohľad budú hlodavce vyzerať prirodzene, teda ako bežné myši a potkany. Vo vnútri však budú mať bunky ľudských orgánov.

Genetická modifikácia je pre vedcov jedným z najzaujímavejších odvetví ich odboru. Mnohí sa boja, ako ďaleko dokážu úpravy životných foriem zájsť. Podľa všetkého však zatiaľ žiadna väčšia hrozba nehrozí, a to aj napriek tomu, že tím japonských vedcov aktuálne pracuje na „ľudsko-zvieracích hybridoch“. Na novinku upozornil web BGR.

Aj keď spomenutý pojem znie naozaj strašidelne, rozhodne sa nemusíme obávať myšlienky, že nám tu budú onedlho behať mutanti ako z najstrašidelnejších hororov.

Genetik Hiromitsu Nakauchi a jeho tím plánujú použiť ľudské bunky na „vypestovanie“ orgánov v embryách myší a potkanov, čoho následkom bude narodenie prvých zdokumentovaných hybridov ľudí a zvierat. Zvonka budú hlodavce vyzerať prirodzene, teda ako bežné myši a potkany. Vo vnútri však budú mať bunky ľudských orgánov.

Dokáže to pomôcť ľuďom

Finálny zámer projektu je však už trochu silnejšou šálkou kávy. Nakauchi a jeho tím dúfajú, že zdokonalia umenie pestovania ľudských orgánov u zvierat na takú úroveň, aby mohli byť v prípade potreby použité na transplantáciu.

TIP REDAKCIE
Päťoká Nokia 9 nakoniec nedostane aktualizáciu na Android 11

Inak a jednoduchšie povedané, Nakauchi chce vo vhodných zvieratách podnietiť rast ľudských orgánov namiesto ich vlastných. To znamená, že sa v postate stanú bankami pre orgány, ktoré môžu byť neskôr použité na pomoc ľuďom, ktorí by inak na vhodného darcu čakali niekoľko mesiacov či dokonca rokov.

Mnohí tento nápad podporujú, mnohí ho považujú za krutý a nezmyselný. Aký je váš postoj? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať