Harmony OS

TOP 5 zaujímavostí o HarmonyOS od Huawei

HarmonyOS sa pred pár dňami ocitol na titulných stranách popredných medií a jeho popularita odvtedy naberá na obrátkach. Toto je jeho príbeh.

O tom, že novinka od Huawei zaujala obrovskú pozornosť, nie je žiadnych pochýb. HarmonyOS sa pred pár dňami ocitol na titulných stranách popredných medií a jeho popularita odvtedy naberá na obrátkach. Len málokto však hovorí o tom, aký má tento operačný systém príbeh.

Ako už určite mnohí z vás počuli, nový HarmonyOS je open-source a stojí na takzvanej mikrokernel architektúre, aby vedel jedného dňa poháňať ako mobilné telefóny, tak aj televízory, inteligentné hodinky alebo elektromobily. Keďže je univerzálny, bude vo všetkom okolo nás, čo možno označiť za spotrebiteľskú elektroniku.

Dá sa preto povedať, že operačný systém z dielne Huawei reprezentuje jeden zo základných pilierov prichádzajúceho internetu vecí. Elektronické zariadenia môžu práve vďaka pomoci softvérovej novinky z Číny komunikovať prostredníctvom digitálnej diaľnice, a to otvorí dvere nielen ich vzdialenému ovládaniu.

Ako to ale celé začalo a kam tento ambiciózny plán B giganta vôbec smeruje?

Už od roku 2012

Aj keď sme o novom HarmonyOS začali počuť až počas uplynulých mesiacov, samotný vývoj odštartoval ešte v roku 2012, čiže zhruba pred 7 rokmi. Preto medzičasom vyplávalo na povrch hneď niekoľko únikov, ktoré hovorili o tom istom – Huawei pracuje na alternatívnom systéme pre prípad, že mu odoprú možnosť využívať Windows alebo plnohodnotný Android.

TECHBYTE prišiel s touto podpultovou informáciou ešte koncom minuloročného apríla.

Nebolo to v pláne

Dlho teda netrvalo a z plánu B je dnes realita. Huawei sa stal obeťou nemilosrdnej obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou, čo ho odrezalo od možnosti spolupracovať s americkými technologickými gigantmi ako Google alebo Microsoft. Príchod HarmonyOS bol už teda nevyhnutný.

Do akej miery však softvérovú novinku nasadia, záleží teraz iba od smerovania konfliktu. Ak sa situácia zhorší, tak nie je vylúčené ani to, že už čoskoro spoznáme prvý mobilný telefón od čínskeho giganta, ktorý nepoháňa Android.

Problém s názvom

Ešte pred oficiálnym predstavením operačného systému bolo v hre hneď niekoľko alternatívnych pomenovaní. Spočiatku malo ísť o HongmengOS, neskôr o ARK OS a nakoniec sme sa dočkali HarmonyOS.

Ako píše web Dignited, čínsky názov by komplikoval vyslovovanie, tak od neho nakoniec vedenie výrobcu spotrebnej elektroniky upustilo. Ak však niekoho zaujíma, čo Hongmeng vôbec znamená, tak máme čo dočinenia so starovekým čínskym slovom, ktoré reprezentuje svet pred vznikom vesmíru.

Modifikácia aplikácií

Aj keď sa v technologických kuloároch povrávalo o kompatibilite s Android aplikáciami, realita je nakoniec tak trošku odlišná. Aby si ich mohli používatelia užiť i na novej platforme, vývojári musia najskôr pristúpiť k drobnej modifikácii zdrojového kódu. V opačnom prípade príliš nepochodia.

Aj AR okuliare

Príchod prvého smartfónu s HarmonyOS je zatiaľ otázny. Neplatí to však o televízore, nositeľných zariadeniach alebo o okuliaroch s rozšírenou realitou, ktoré by sme mali spoznať niekedy počas roka 2022. Prvé smartwatch alebo prvý smartband príde vraj do konca toho nadchádzajúceho.

Najrýchlejší bude televízor Vision od dcérskej spoločnosti Huawei, pretože ten sa začne predávať už o pár dní.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať