facebook

Facebook žaluje dvoch vývojárov aplikácií. Falšovali počet kliknutí na reklamy

Facebook zažaloval presne dvoch vývojárov aplikácií pre Android. Ukázalo sa, že dvojica vytvorila malware, ktorý falšoval počet kliknutí na reklamy.

Facebook zažaloval dvoch vývojárov aplikácií pre Android. Ukázalo sa, že dvojica svoje výtvory infikovala škodlivým softvérom, ktorý falšoval počet kliknutí na reklamy. O novinke informuje server Engadget.

JediMobi a LionMobi boli členmi gigantovej Audience Network. Ide o program, ktorý umožňuje inzerentom umiestniť svoje reklamy do začlenených mobilných aplikácií, pričom dostanú zaplatené vždy, keď na ne používateľ klikne. Problém nastal, keď Facebook zistil, že za mnoho kliknutí na reklamy v aplikáciach od spomenutých vývojárov nebola zodpovedná ľudská bytosť.

V oficiálnej správe totiž sociálna sieť uviedla, že aplikácie od JediMobi a LionMobi obsahovali škodlivý malware. Väčšina z nich mala pomerne jednoduché zameranie, teda čistili telefón, predlžovali výdrž batérie či hľadali vírusy.

Používatelia boli prví

Nečestné praktiky však ako prví spozorovali samotní používatelia. Zatiaľ čo jedni sa sťažovali, že reklamná stránka ostala zobrazená na displeji aj po opustení aplikácie, druhým sa priveľmi nepáčilo, že aplikácia mala bez povolenia prístup ku kontaktom a uzamknutej obrazovke: “Najhoršia aplikácia. Spomaľuje telefón a zobrazuje reklamy pre dospelých.”

Facebook už JediMobi i LionMobi z Audience Network vykázal, pričom vyplatil inzerentov, ktorým bola spôsobená škoda.

TIP REDAKCIE
Forza Street je fiaskom, mobilná hra po 2 rokoch končí

Nikdy nekončiaci problém

Falšovanie kliknutí je pre mnohé veľké spoločnosti nikdy nekončiacim problémom. Dokonca ani giganti ako Google či Apple doposiaľ neprišli na to, ako ho vyriešiť. Bezpečnostní výskumníci skorej tohto roka zistili, že v Obchode Play sa nachádzalo až vyše 200 infikovaných aplikácií, pričom dohromady mali viac ako 150 miliónov stiahnutí.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať