emui 10

EMUI 10 je na ceste: Získajú ho tieto smartfóny Huawei a Honor

Koniec minulého týždňa patril v podaní značky Huawei predstaveniu operačného systému Harmony OS, došlo však aj na EMUI 10 – novú generáciu užívateľského prostredia.

Koniec minulého týždňa patril v podaní značky Huawei predstaveniu operačného systému Harmony OS, došlo však aj na EMUI 10 – novú generáciu užívateľského prostredia.

EMUI 10 (s Android 10 Q) bude výrobca formou aktualizácie rozposielať do niekoľkých modelov smartfónov značiek Huawei a Honor. Prednosť dostanú ako obvykle vlajkové lode, no na svoje si prídu aj majitelia starších zariadení.

Výrobca už stihol potvrdiť, ktoré smartfóny aktualizáciu dostanú. Aktuálny zoznam ale nemusí byť a zrejme ani nie je kompletný. Po vzore predchádzajúcej generácie EMUI 9 sa uvedený zoznam v priebehu času rozšíri. Poznatky o EMUI 10 zhrnul web huaweicenstral.com.

Beta program pre EMUI 10 výrobca spustí 8. septembra. Určený bude hlavne pre vlajkové lode. Stabilné aktualizácie sa môžu podľa odhadu začať šíriť koncom septembra, niekedy po premiére smartfónu Mate 30 Pro. Nižšie nájdete zoznam zariadení, ktoré aktualizáciu získajú. Uviedli sme v ňom len zariadenia, ktoré sa s istotou nachádzajú na čakacej listine.

EMUI 10

Huawei Mate 20, Mate 20 Pro, Mate 20 Lite, Mate 20 X, Huawei Mate 20 X (5G), Mate 20 Porsche RS, Mate 10, Mate 10 Pro, Porsche Design Mate 10, Porsche Design Mate RS. Huawei P30, P30 Pro, P30 Lite, P20, P20 Pro, P Smart (2019), P Smart+ (2019), P Smart Z, Huawei Nova 4e.

Honor

Honor 20, 20 Pro, 20i/20 Lite, Honor View 10, View 20, Honor 10, 10 lite, Honor 8X, Honor Magic 2.

Vývojári sa pri novom EMUI 10 zamerali aj na estetickú, nielen funkčnú stránku užívateľského prostredia. Jednoduchšie a krajšie prevedenie bude badateľné v nastaveniach, v oblasti s upozorneniami a ďalších súčastiach UI. Animácie prostredia budú ešte plynulejšie.

TIP REDAKCIE
Ľudia si ho zamilovali: iPhone 13 bol koncom 2021 najobľúbenejším radom smartfónov
emui 10
Foto: huaweicentral.com

Vývojári sa snažili nájsť rovnováhu medzi „interaktívnym a informačným obsahom“. Jednotlivé sekcie budú napríklad označené veľkými nadpismi v tzv. magazínovom štýle. Súčasťou EMUI 10 bude vylepšená funkcia vždy zapnutej obrazovky, teda Always-On Display.

emui 10
Foto: huaweicentral.com

Aj naďalej sa bude na obrazovke uzamknutia zobrazovať dátum, čas, upozornenia a ďalšie užitočné informácie. Nebude však čiernobiela, ale farebná. Užívatelia tak získajú vkusnejšie mini aplikácie hodín, farebné ikony a zobrazovaný text.

Kto používa súčasnú verziu EMUI 9, resp. EMUI 9.1, určite si na kompatibilných zariadeniach pochvaľuje tmavý motív užívateľského prostredia. V EMUI 10 zasiahne prostredie ešte výraznejšie, a to na všetkých, aj systémových úrovniach.

emui 10
Foto: huaweicentral.com

Programovateľné rozhranie tmavej témy výrobca otvorí pre vývojárov, ktorí budú môcť svoje budúce aplikácie a ďalší obsah vytvoriť tak, aby s tmavým motívom fungovali dokonale.

Zaujímavo vyzerá novinka Huawei HiCar, ktorá umožní prepojenie mobilu s vozidlom. Slúžiť bude hlavne pre zdieľanie hudby a navigácie. Pomocou aplikácie by sa mala dať ovládať aj klimatizácia, poprípade by mala zobraziť prevádzkové údaje o vozidle.

Tieto funkcie sa ale zrejme dotknú len pár málo kompatibilných vozidiel vybraných značiek. Ak bude aplikácia HiCar vôbec dostupná v Európe, samozrejme. Ďalšie informácie o nových vlastnostiach EMUI 10 vyplávajú na povrch po spustení beta testovania pre EMUI 10.

Podporované zariadenia sa do tohto testovania môžu zapojiť prostredníctvom aplikácie Friendly User Test. Stačí v nej prejsť na kartu Osobné zvoliť Zapojiť sa do projektu a z dostupných projektov vybrať EMUI 10 beta.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať