Z tohto dreva vyrobili prelomovú membránu

Tento kus dreva premení slanú vodu na pitnú

Skupinka špičkových vedcov a inžinierov zostrojila prelomovú membránu na čistenie slanej vody, ktorá tentokrát nepozostáva z plastu, ale dreva.

Skupinka špičkových vedcov a inžinierov zostrojila prelomovú membránu pre čistenie slanej vody, ktorá tentokrát nepozostáva z plastu, ale prírodného dreva. Táto zmena zlepší energetickú efektivitu, čo sa potom odrazí na nižšej spotrebe energie.

Vynález tímu z americkej Princeton University vznikol z kusu americkej lipy. V rámci procesu musel prejsť chemickou úpravou a odstránením vlákien, aby umožnil premenu slanej vody na pitnú. Rovnako však museli zabezpečiť, aby bol povrch pre molekuly tekutiny dostatočne klzký.

“Pri tradičnej vodnej filtrácii potrebujete veľmi vysoko-tlakové pumpovanie, aby ste dostali vodu skrz. A niečo také vyžaduje veľa energie,” prezradil jeden z tímu odborníkov na margo ich čerstvého úspechu.

V momente, keď príde slaná voda do kontaktu s nahrievanou časťou, začne prebiehať vaporizácia. Vzniknutá vodná para následnej prejde cez póry ku chladnej časti membrány, a to oddelí nechcenú soľ od vody. Vďaka tomu ju bude potom možné piť.

TIP REDAKCIE
Slováci majú najvýkonnejší superpočítač: Vyrovnáva sa ľudskému mozgu!

20 litrov za hodinu

Ak niekoho zaujíma efektivita produkcie, web NewScientist píše, že si jeden meter štvorcový dokáže behom jednej hodiny poradiť s 20 litrami vody. Nie je to síce tak skvelé ako v prípade plastových membrán, no postupom času sa to bez akýchkoľvek pochýb zlepší.

Od ďalšieho vývoja očakávajú redukciu aktuálnej hrúbky prelomovej novinky. Súčasných 500 mikrometrov je v porovnaní so 130 naozaj dosť, preto tak nízka efektivita.

Čaro vynálezu spočíva najmä v nízkej spotrebe elektrickej energie, pretože v jednu chvíľu stačí udržiavať pri vyššej teplote iba jednu vrstvu vody. Keď dotiahnu produkciu do dokonalosti, môžu tak jedného dňa zachrániť veľmi veľa životov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať