Tento kus dreva premení slanú vodu na pitnú

Vynález, ktorý môže jedného dňa zachrániť veľmi veľa životov.

0
Z tohto dreva vyrobili prelomovú membránu
Z tohto dreva vyrobili prelomovú membránu

Skupinka špičkových vedcov a inžinierov zostrojila prelomovú membránu pre čistenie slanej vody, ktorá tentokrát nepozostáva z plastu, ale prírodného dreva. Táto zmena zlepší energetickú efektivitu, čo sa potom odrazí na nižšej spotrebe energie.

Vynález tímu z americkej Princeton University vznikol z kusu americkej lipy. V rámci procesu musel prejsť chemickou úpravou a odstránením vlákien, aby umožnil premenu slanej vody na pitnú. Rovnako však museli zabezpečiť, aby bol povrch pre molekuly tekutiny dostatočne klzký.

„Pri tradičnej vodnej filtrácii potrebujete veľmi vysoko-tlakové pumpovanie, aby ste dostali vodu skrz. A niečo také vyžaduje veľa energie,“ prezradil jeden z tímu odborníkov na margo ich čerstvého úspechu.

V momente, keď príde slaná voda do kontaktu s nahrievanou časťou, začne prebiehať vaporizácia. Vzniknutá vodná para následnej prejde cez póry ku chladnej časti membrány, a to oddelí nechcenú soľ od vody. Vďaka tomu ju bude potom možné piť.

20 litrov za hodinu

Ak niekoho zaujíma efektivita produkcie, web NewScientist píše, že si jeden meter štvorcový dokáže behom jednej hodiny poradiť s 20 litrami vody. Nie je to síce tak skvelé ako v prípade plastových membrán, no postupom času sa to bez akýchkoľvek pochýb zlepší.

Od ďalšieho vývoja očakávajú redukciu aktuálnej hrúbky prelomovej novinky. Súčasných 500 mikrometrov je v porovnaní so 130 naozaj dosť, preto tak nízka efektivita.

Čaro vynálezu spočíva najmä v nízkej spotrebe elektrickej energie, pretože v jednu chvíľu stačí udržiavať pri vyššej teplote iba jednu vrstvu vody. Keď dotiahnu produkciu do dokonalosti, môžu tak jedného dňa zachrániť veľmi veľa životov.