solarne panely

Belgičania postavia najväčšie solárne parkovisko: Ročne vyprodukuje 20 000 MWh energie

Parkovisko bude zaplnené obrovským množstvom fotovoltických panelov a nabíjacích staníc určených pre plug-in hybridy a elektromobily.

Obnoviteľné energie sú čím ďalej viac a viac propagované prostredníctvom rôznych zaujímavých kampaní a projektov. Jedným z nich je aj najväčšie “solárne parkovisko” na svete, ktoré spadá pod budúce plány belgickej zoologickej záhrady Pairi Daiza. O novinke informuje web The Brussels Times.

Hovoríme o najvýkonnejšej solárnej elektrárni na území Valónska a zároveň aj zrejme najväčšej nabíjacej stanici vôbec. Ako už potvrdila hovorkyňa ZOO Claire Gilissenová, parkovisko bude zaplnené obrovským množstvom fotovoltaických panelov a nabíjacích staníc určených pre plug-in hybridy a elektromobily.

20 000 MWh ročne

Parkovisko bude vybavené celkovo 62 750 solárnymi panelmi, vďaka ktorým dokáže ročne vyprodukovať až 20 000 MWh elektrickej energie. Ide o skutočne obrovské množstvo, ktoré bohato vystačí na pohon celej záhrady a nabíjanie vozidiel návštevníkov.

Finančný riaditeľ zoologickej záhrady uviedol, že časť zvyšnej energie využijú na chladenie ohrady obývanej medveďom bielym, pričom zostatok by mal poputovať rovno do elektrickej siete.

[irp]

7 000 parkovacích miest

Na 65-hektárovom pozemku sa bude nachádzať približne 7 000 parkovacích miest. Spočiatku však bude dostupných zrejme len 80 nabíjacích staníc, avšak s postupom času sa údajne môže nainštalovať až desaťnásobok tohto čísla. Solárne parkovisko by malo byť plne funkčné v polovici roka 2020.

Total
8
Zdieľaní