Až 56 km navyše: Toyota začne verejne testovať solárny panel pre elektromobily

Toyota zbrojí proti konkurencii. Pracuje na šikovnom riešení.

0
Solárny panel na kapote auta
Solárny panel na kapote auta

Automobilka Toyota oznámila, že už čoskoro spustí verejné testovanie vyvíjaných solárnych panelov. Tie sa však tentokrát nebudú nachádzať na streche domu, ale priamo na kapote elektromobilu alebo hybridu.

Dodatočná zelená elektrická energia by mala behom jedného dňa zvýšiť dojazd o slušných 56 km. Samozrejme, finálny výsledok závisí od toho, aké bude počasie. V prípade pekného slnečného dňa možno však počítať so spomenutým maximom, informuje výrobca automobilov priamo na svojom webe.

Testovanie prebieha síce už dlhšie, no až teraz sme sa dopočuli o spustení verejného testu. Proces momentálne realizujú za zatvorenými dverami výskumného laboratória japonskej spoločnosti. Veci budú iné až koncom júla. V tomto období totiž príde na verejné cesty citeľne pokročilejšia generácia solárnych panelov pre elektrické vozidlá.

Toyota Prius s panelom
Toyota Prius s panelom

Nová generácia panelov

Toyota chce už o pár dní odštartovať verejné testovanie vynovenej verzie, ktorá má ponúknuť podstatne vyššiu efektivitu. Pôvodných 22 percent po novom nahradí viac ako 34 percent, pričom výkon generovania energie dosiahne až 860 W. Súčasná generácia ponúka iba 180 W.

Na projekte nepracuje iba automobilka, ale aj spoločnosť Sharp. Ide o spoluprácu, ktorá má za cieľ zlepšiť súčasný dojazd elektromobilov či hybridov na spotrebiteľskom trhu. Komerčnej aplikácie panelov by sme sa mohli dočkať niekedy v priebehu dvoch nadchádzajúcich rokov, píše TechSpot.