SpaceX spustí komerčné lety do vesmíru. Prvý prebehne už v roku 2021

"Som presvedčený, že cesta na Mars bude jedného dňa stáť menej ako 100 000 dolárov."

0
Starship a odpojená časť Super Heavy
Starship a odpojená časť Super Heavy

Dovolenky pri mori budú už onedlho predpotopnou záležitosťou. Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX nás totiž čoskoro zoberú do vesmíru. Ak pôjde všetko podľa ich plánov, prvý komerčný let zrealizujú do dvoch rokov. Destináciou môže byť Mesiac alebo dokonca aj Mars.

Prezradil to jeden z vrcholových manažérov vesmírnej spoločnosti. Stalo sa tak počas nedávnej konferencie v Indonézii, informuje web Hypebeast.

Jonathan Hofeller tvrdí, že sú momentálne v kontakte s viacerými telekomunikačnými spoločnosťami, prostredníctvom ktorých chcú pilotovať raketu Starship. Musia však najskôr vybrať najvhodnejšieho kandidáta a niečo také chvíľu potrvá. Pokiaľ im nepríde nič vážne do cesty, prvý komerčný let prebehne už v priebehu roka 2021.

Raketa Starship

Kľúčovou súčasťou komerčných letov SpaceX bude vesmírna raketa Starship, bez ktorej by nedokázali zobrať na palubu príliš veľa ľudí a ani príliš veľa nákladu. Práve ona a jej technologické kapacity nám otvoria dvere do vesmíru.

Na dokončenie Starship si ale musíme ešte nejaký ten čas počkať. Zatiaľ sa totiž dopracovali iba k počiatočným štartom raketového pohonu, ktorý tentokrát zabezpečujú výkonné motory Raptor. K ostrým skúškam celého systému môže teda dôjsť niekedy v priebehu nadchádzajúceho roka.

Starship
Starship

500 000 dolárov

Vesmír nebude však spočiatku prístupný úplne pre každého. Jeden palubný lístok by mal po spustení prvých komerčných letov stáť až okolo pol milióna dolárov, tvrdí Elon Musk. Príliš dlho tak ale nebude.

„Všetko tu záleží na množstve, avšak som presvedčený, že cesta na Mars (spiatočný lístok je zdarma) bude jedného dňa stáť menej ako 500 000 dolárov, časom ešte menej ako 100 000 dolárov. Dostatočne málo na to, aby mohli ľudia v pokročilých ekonomikách predať svoj dom na Zemi a presťahovať sa na Mars, ak budú chcieť,“ uviedol vizionár na margo cestovania do vesmíru, píše web Space.

Nadchádzajúce mesiace prebehnú posledné fázy náročného vývoja, výroby aj montáže a už čoskoro by sme sa mohli dočkať prvých testovacích letov. Keďže ide o obrovskú raketu, jej štart vytvorí zimomriavky spôsobujúce audio-vizuálne ródeo. Je sa teda na čo tešiť.