SpaceX konečne vie, čo spôsobilo pôsobivú explóziu kapsule Crew Dragon

Niekoľko mesiacov od nešťastného incidentu prichádza SpaceX s vysvetlením ohľadom nečakanej explózie kapsule Crew Dragon.

Niekoľko mesiacov od nešťastného incidentu prichádza SpaceX s vysvetlením ohľadom nečakanej explózie kapsule Crew Dragon. Na vine bol vraj únik tekutého okysličovadla, informuje web Engadget.

Podľa slov spoločnosti za všetko môže “únik zložky”, ktorá umožnila tekutému oxidačnému činidlu, presnejšie oxidu dusnatému, dostať sa do vysokotlakových héliových trubíc. Keď sa časť okysličovadla dostala cez héliový ventil, reagovala s titánom, čo spôsobilo následnú explóziu.

Nečakaná situácia

SpaceX vyhodnotila reakciu okysličovadla s titánom ako nečakanú, keďže titán sa vraj v kozmických lodiach používa už desaťročia. Musela však vykonať určité opatrenia, aby sa podobná situácia už neopakovala – eliminovala cesty v únikovom systéme, ktorými by sa mohla kvapalná hnacia hmota dostať do tlakovacieho systému. Taktiež sa rozhodla aj pre výmenu spätných ventilov za zhlukové disky, ktoré by mali riziko nehody tohto typu zredukovať na rovnú nulu.

Testovanie zmien údajne už začalo, čo znamená, že nové komponenty môžu byť už čoskoro pripravené na cestu do kozmu.

TIP REDAKCIE
Od žartu až po skutočný produkt: Xbox začína s predajom svojej mini chladničky, príde aj na Slovensko!

Menšia zmena plánov

Zatiaľ nevieme, ako veľmi ovplyvnila nešťastná nehoda časový rozvrh spoločnosti, ktorá sa aktuálne spolieha na svoje ostatné kapsuly. Crew Dragon, ktorej pôvodným cieľom bola púť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, bude namiesto toho použitá na skúšku prerušenia letu. Naopak, kapsula pôvodne určená na inauguračnú misiu namiesto toho poputuje k ISS.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať