Kirin

Huawei chce dostať procesory Kirin do väčšieho množstva svojich smartfónov

Podobne ako Samsung alebo Apple, aj Huawei svoje vlajkové zariadenia osádza vlastnými procesormi, ktoré sú známe pod pomenovaním Kirin. Produkuje ich divízia HiSilicon. 

Podobne ako Samsung alebo Apple, aj Huawei svoje vlajkové zariadenia osádza vlastnými procesormi, ktoré sú známe pod pomenovaním Kirin. Produkuje ich divízia HiSilicon. 

Huawei má okrem vlajkových procesorov v talóne aj výkonnostné jednotky pre vyššiu strednú a strednú triedu smartfónov. Kým taký P30 Pro poháňa 7 nm Kirin 980, model P30 Lite z nižšej triedy 12 nm typ Kirin 710.

Podľa serveru DigiTimes, ktorý sa odvoláva na zdroje z dodávateľského raťazca, Huawei ešte v tomto roku zvýši podiel svojich procesorov na trhu so smartfónmi. V druhej polovici roka 2019 majú poháňať 60 percent zo všetkých smartfónov Huawei a Honor práve procesory HiSillicon Kirin.

V prvom polroku 2019 to bolo 45 percent a v druhej polovici roka 2018 len 40 percent zariadení. Tak ako mnohí iní výrobcovia, Huawei tiež nakupuje pre svoje zariadenia procesory od spoločností Qualcomm a MediaTek. Huawei by tak v rámci stratégie znížil svoju závislosť od týchto dodávateľov.

huawei
Predstavenie čipsetu Kirin 980

Predpokladá sa, že Huawei pripraví nové procesory Kirin, ktoré budú určené pre zariadenia z nižšej či rovno základnej triedy. Tie v portfóliu divízie HiSilicon zatiaľ chýbajú. Čínsky gigant by bol určite rád, keby všetky zariadenia Huawei a Honor poháňali vlastné čipsety Kirin.

TIP REDAKCIE
Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká

Toho sa ale zrejme tak skoro nedočkáme. Dôvodom sú výrobné kapacity, ktoré by musel Huawei výrazne navýšiť. V tomto smere je na mieste skôr postupné zvyšovanie produkcie polovodičových komponentov.

V útrobách nových, cenovo dostupnejších smartfónov Huawei a Honor tak budú aj naďalej tikať procesory od známych dodávateľov. Bude ich však menej ako doposiaľ.

Ako uviedol zakladateľ spoločnosti Huawei Ren Zhengfei, v roku 2019 chcú na trh dodať celkovo 270 miliónov kusov smartfónov. A to aj napriek komplikáciám, ktoré vznikli kvôli obchodným sankciám americkej vlády.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať