facebook

Facebook čaká pokuta vo výške 5 miliárd dolárov. Rozhodnutie má prísť tento týždeň

Vyzerá to, že sa už tento týdžeň dozvieme, či Facebook skutočne dostane rekordnú pokutu vo výške až 5 miliárd dolárov.

Vyzerá to, že sa už tento týdžeň dozvieme, či Facebook skutočne dostane rekordnú pokutu vo výške až 5 miliárd dolárov. Vystaviť ju plánuje Federal Trade Commission (FTC), pričom dôvodom má byť známy “Cambridge Analytica” škandál a niekoľko ďalších priestupkov v oblasti ochrany používateľov, informuje server 9to5Mac.

Prvé náznaky toho, že najväčšia sociálna sieť na svete dostane poriadne mastnú pokutu, sa objavili už začiatkom tohto roku. Práve kvôli nej si Facebook v januári vytvoril rezervu vo výške 3 miliárd dolárov, aby ju mal z čoho zaplatiť.

Denník Wall Street Journal následne tvrdil, že sa výška pokuty bude pohybovať okolo 5 miliárd dolárov. FTC však nemohla nič oficiálne potvrdiť, keďže stále čakala na súhlas z Ministerstva spravodlivosti.

Teraz portál Reuters tvrdí, že konkrétne potvrdenie bolo konečne získané, teda že je len otázkou času, kedy príde finálny verdikt. Podľa mnohých špekulácií je ale vyhlásenie rozsudku naplánované už na tento týždeň.

Nie každý súhlasí

Niektorí členovia Kongresu s výškou pokuty zásadne nesúhlasia. Podľa ich názoru je až zbytočne vysoká, pričom poukazujú na zisky Facebooku v minulom roku. Za ten si sieť dokázala zarobiť 55,8 miliardy dolárov, z ktorých “len” 22,1 miliardy tvoril čistý zisk. Senátorka Marsha Blackburn dokonca prehlásila, že pokuta by mala byť najviac 50 miliónov dolárov.

Ako sme uviedli vyššie, na potvrdenie pokuty sa stále čaká. Čo si myslíte vy? Zaslúži si Facebook tak vysokú pokutu? Dajte nám vedieť v priestore pre diskusiu nižšie.