Ilustračný obrázok

Čína inštaluje do telefónov turistov aplikáciu, ktorá sleduje hovory aj správy

V smartfónoch turistov, ktorí prekročili hranicu Číny, objavili záhadnú aplikáciu. Jej názov je v čínštine a čo sa týka funkcionality, umožňuje sledovanie používateľov.

V smartfónoch turistov, ktorí prekročili hranicu Číny, objavili záhadnú aplikáciu. Jej názov je v čínštine a čo sa týka funkcionality, všetky dostupné informácie naznačujú, že slúži na sledovanie aktivity používateľov. Zaujímajú ju hovory, správy a dokonca aj podaktoré prihlasovacie údaje.

Ako ju tam ale niekto dostane bez vedomia majiteľa smartfónu? Stačí, ak ho pri vstupe do krajiny na krátku chvíľu požičia jednému z prítomných členov hraničnej stráže. Okrem cestových dokladov si totiž pýtajú aj ten, píše The Verge.

Pokiaľ ide o iPhone, tak v takom prípade prebehne jednorázová analýza obsahu prostredníctvom špeciálneho zariadenia, ktoré s ním prepoja cez kábel.

Operačný systém Android zase čaká inštalácia takzvaného špionážneho softvéru, vďaka čomu nadobudnú prehľad o telefonátoch, správach, e-mailoch, udalostiach v kalendári alebo používaných aplikáciách. Týmto spôsobom ale získajú prístup i k citlivým prihlasovacím údajom. Nie však k heslám, iba k menám.

Screenshot, kde je vidieť aplikáciu
Screenshot, kde je vidieť aplikáciu

Len niektoré hraničné priechody

Hĺbková kontrola neprebieha na každom jednom hraničnom priechode Číny, ale len vo vybraných lokalitách okolo oblasti zvanej Xinjiang.

Keďže v nej žije veľa menšinových skupín vrátane moslimov, miestna vláda pristúpila k vyššej bezpečnosti, aby dokázala predchádzať potenciálnym teroristickým útokom. Táto prevencia teda podľa všetkého zahŕňa i analýzu digitálneho obsahu smartfónov prichádzajúcich cudzincov.

TIP REDAKCIE
Tak ako teda? Intel plánuje svojimi čipmi prekonať Apple, zároveň mu však chce pomôcť s novými M1

Za bežných okolností ju odstránia

Aplikácia, ktorú hraničná stráž nainštaluje, by po vrátení mobilného zariadenia mala za bežných okolností zmiznúť, pretože ju po dokončení procesu odinštalujú. Občas ale nastane situácia, kedy na ňu zabudnú. A práve vďaka tomu prišlo pár pozorných turistov na to, že prešli kontrolou, o akej nemali ani najmenšie tušenie.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať