Snímač odtlačkov pod displejom ponúkne stredná aj najnižšia trieda smartfónov

Ďalší dôležitý míľnik.

1
Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S10 (FOTO Lukáš Zachar)

Čoraz viac výrobcov smartfónov prechádza na biometrické snímače, ktoré sú súčasťou zobrazovacieho panelu. A aj keď sa táto výsada momentálne týka iba drahej high-end triedy, čerstvá inovácia od čínskej spoločnosti BOE to už čoskoro zmení.

Renomovaný výrobca displejov totiž dokázal skombinovať snímač odtlačkov prstov s LCD technológiou. Preto by mal niekedy koncom roka spustiť dlhšie avizovanú hromadnú produkciu. Vďaka tomu môžeme už začiatkom roka 2020 očakávať masívny príchod nových mid-range a low-end kúskov, kde už nebude k dispozícii roky zaužívaná časť hardvérovej výbavy.

Na novinku upozornil web GSMArena.

Snímače v paneloch dnes ponúka iba pár modelov s vyššími cenovkami. Technológia donedávna vyžadovala OLED technológiu, ktorá je podstatne nákladnejšia, takže ju nemohol ponúkať hocijaký model. V opačnom prípade by porástli náklady na výrobu a potom by musela porásť i samotná cena. Veľa výrobcov preto ešte stále preferuje LCD alternatívu.

Veci budú iné až o pár rokov. Cena OLED displejov postupom času klesne na takú úroveň, že sa stane podstatnou súčasťou mid-range aj low-end triedy.

Na kombinácii snímačov odtlačkov s LCD displejmi pracuje hneď niekoľko ďalších spoločností, a to vrátane giganta AU Optronics. Až doteraz však nikto z nich neoznámil, že ukončuje vývoj a prechádza na sériovú produkciu. BOE má preto na konte ďalšie veľké prvenstvo.