Špeciálne auto

Až 800 km za hodinu: Toto vozidlo sa pokúsi dosiahnuť šialenú rýchlosť

Už onedlho budeme svedkami snahy pokoriť nadzvukovú rýchlosť. Nie však prostredníctvom lietadla, ale špeciálne prispôsobeného auta.

Už onedlho budeme svedkami snahy dosiahnuť nadzvukovú rýchlosť. Nie však prostredníctvom lietadla, ale špeciálne prispôsobeného auta, pre ktoré vytvorili novú dráhu v Južnej Afrike. Ta sa rozprestiera na vyschnutom púštnom jazere.

Ešte pred tým ho čaká hneď niekoľko rýchlostných testov, ktoré dostanú za úlohu overiť kvalitu pohonného systému, konštrukcie a všetkého, čo s ňou určitým spôsobom súvisí. Jedným z takých bude aj nadchádzajúca októbrová akcia, kde plánujú dosiahnuť rýchlosť 800 kilometrov za hodinu, píše BGR.

“Vozidlo sa bude pohybovať po úplne novom povrchu. Jeho kolesá sú síce špeciálne prispôsobené prostrediu na území púštneho jazera, no stále je dobré zrealizovať niekoľko testov pri vysokých rýchlostiach, aby sme zistili, či zvládnu jazdu, ktorou zlomíme rekord,” uviedol šéf projektu Ian Warhurst.

Za autom s podobou kombinácie formuly so stíhačkou stojí partia ľudí zo Spojeného kráľovstva, ktorá chcela pokoriť rýchlosť zvuku ešte v roku 2017. Medzitým im ale prišli do cesty problémy s financiami, takže museli jazdu nakoniec odložiť. Šuškalo sa dokonca aj o ukončení projektu, no nakoniec k tomu nedošlo.

TIP REDAKCIE
Sony chce žalovať firmu, ktorá predáva bočné kryty na PlayStation 5

Chcú zlomiť rekord z roku 1997

Konečný cieľ projektu Bloodhound spočíva v nadzvukovej rýchlosti. Špeciálne auto sa má počas kľúčovej jazdy pohybovať takmer 1 300 kilometrov za hodinu. Keď niečo také dokáže, zlomí doposiaľ nepokorený rekord z roku 1997, ktorý si pripísal na konto bývalý pilot Royal Air Force. Jeho rýchlosť dosiahla 1 227 kilometrov za hodinu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať