phone xs max

Trh s drahými smartfónmi sa mierne prepadol, naďalej mu kraľuje Apple

Objem dodaných smartfónov vo všeobecnosti tento rok klesol už 6. štvrťrok po sebe. V Q1 2019 zaznamenal trh so smartfónmi pokles na úrovni 4 % podľa analýzy Strategy Analytics. IDC pre zmenu uvádza pokles na úrovni 6,6 %.

Objem dodaných smartfónov vo všeobecnosti tento rok klesol už 6. štvrťrok po sebe. V Q1 2019 zaznamenal trh so smartfónmi pokles na úrovni 4 % podľa analýzy Strategy Analytics. IDC pre zmenu uvádza pokles na úrovni 6,6 %.

Experti z Counterpoint Research sa pozreli na prvý štvrťrok 2019 cez optiku prémiových, teda drahých smartfónov, ktorých veľkoobchodná cena je vyššia ako 400 amerických dolárov.

Zistili, že sa ich oproti rovnakému obdobiu minulého roka dodalo o 8 % menej. Pokles je zapríčinený hlavne slabším dopytom po vlajkových smartfónoch Apple iPhone, ktorý poklesol o 20 %.

Znížený záujem o smartfóny iPhone čiastočne využila dravá konkurencia, menovite Samsung a Huawei. Kým si kórejský výrobca pripísal trhový podiel v triede prémiových smartfónov na úrovni 25 %, Huawei obsadil 16 % trhu.

Je potrebné uviesť, že v skúmanom období spoločnosť Huawei ešte nečelila sankciám, ktoré voči nej namierila administratíva americkej vlády. Predaj smartfónov s vyššou cenou z produkcie Huawei sa môže v tomto a nadchádzajúcom období prepadnúť až o 40 – 60 %. Ide však o odhad.

TIP REDAKCIE
Obrovský pokrok: Americkí chirurgovia úspešne transplantovali prasaciu obličku do ľudského tela!
drahe smartfony
Zdroj: counterpointresearch.com

Na trhu s hodnotnými mobilnými zariadeniami je vidieť aj OnePlus či Google (Pixel). Obom výrobcom patria zhodne 2 % trhu. Apple ale tejto triede zariadení bez okolkov kraľuje naďalej (47 % prémiového trhu).

Výrobcovia majú z predaja svojich najdrahších modelov smartfónov aj najvyššie marže. Úspešnosť v tejto oblasti je dôležitá, keďže priamo ovplyvňuje objem prostriedkov investovaných do výskumu a vývoja.

Klesajúci trend na trhu s drahými smartfónmi by ale pokračovať nemal. V druhej polovici aktuálneho roka 2019 a hlavne v roku 2020 má naopak rásť. Štatistickú krivku smerom hore pozdvihne nástup 5G sietí a ich propagácia zo strany operátorov a výrobcov.

S 5G sieťami si zatiaľ rozumejú len smartfóny z vyšších cenových hladín. Snáď sa analytici nemýlia a siete 5. generácie budú skutočne poriadnou pumpou pre mobilný technologický priemysel.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať