Zaujímavý objav: Oceán na mesiaci Európa zrejme obsahuje kuchynskú soľ

Europa môže skrývať ešte ďalšie tajomstvá.

0
The Verge

Vyzerá to tak, že oceán, o ktorom sa tvrdí, že sa nachádza pod obrovskou vrstvou ľadu na mesiaci Jupitera, Európe, sa tomu nášmu podobá viac, než sme si mysleli. O zaujímavom zistení informoval Engadget.

Podľa štúdie publikovanej portálom Science Advances využil tím výskumníkov Hubblov vesmírny teleskop k tomu, aby doslova oskenoval Európu infračerveným svetlom. Pokus bol viac než úspešný, keďže tím údajne narazil na „náznak prítomnosti“ chloridu sodného (NaCl), teda kuchynskej soli.

Pohľad do histórie

Ešte v roku 2015 vykonal vedec Kevin Hand pokus, v ktorom umiestnil soľ do laboratória, ktorého podmienky sa podobali tým na Európe a doslova ju zbombardoval radiáciou. Vzorky po absorbovaní radiácie zmenili farbu na žltkastú, ktorá sa podozrivo podobala tzv. Tara – sfarbeným oblastiam na povrchu Európy. Zhodou náhod, tím zistil prítomnosť soli práve v týchto oblastiach.

Ako sa tam dostala soľ?

Oblasti Tara sú mladšie než je povrch samotného mesiaca. Vedci veria, že soľ vznikla z interakcie povrchu s oceánom. Časopis Discover Magazine poznamenal, že pokiaľ sú tieto tvrdenia skutočne pravdivé, Europa sa môže Zemi podobať aj čo sa týka hydrotermálnych prieduchov.

Na potvrdenie týchto teórií si však budeme musieť počkať.