Google Earth bude konečne fungnovať aj v iných prehliadačoch, nielen v Chrome

Dostupnejší pre širšie publikum.

0
google earth

Google Earth je bez pochyby jednou z najlepších aplikácií z portfólia spoločnosti Google. Ide o akýsi virtuálny glóbus, prostredníctvom ktorého sa môžeme cez obrazovku počítača alebo smartfónu pozrieť takmer na akékoľvek miesto na Zemi.

K dispozícii sú tiež 3D zobrazenia miest, podmorské lokality, tzv. znalostné karty s podrobnými informáciami o konkrétnom mieste alebo napr. možnosť merať vzdialenosť a plochu určitých oblastí.

Google Earth je webovou aplikáciou, ktorá je v prehliadači Chrome dostupná od roku 2017. Problémom bolo, že ste si službu mohli užiť len v prehliadači Chrome. Aplikácia bola postavená na technológiách (PNaCl), s ktorými si iné prehliadače nerozumeli.

Vývojári však webovú aplikáciu prepracovali a postavili ju na technológii WebAssembly, vďaka ktorej sa bude dať Google Earth používať aj v iných prehliadačoch, nielen v Chrome. Google o novinke informuje vo svojom blogu.

google earth

Nateraz len beta verzia rozhrania bude dostupná v prehliadačoch Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Safari či v Opere. Google priznáva, že dosiahnuť kompatibilitu naprieč rôznymi prehliadačmi nie je jednoduché.

Stále existujú isté obmedzenia, ktoré sa týkajú hlavne multithreadingu, teda paralelného spracovania údajov pomocou viacerých vlákien, ktoré je dôležité pre nepretržitý tok dát a vykresľovanie obrazu. Podpora pre takéto viac-vláknové spracovanie údajov nie je naprieč rôznymi prehliadačmi konzistentná.

Webová aplikácia Google Earth by mala byť dostupná pre ostatné prehliadače niekedy v tomto období, resp. skôr v blízkej budúcnosti. Zatiaľ sa nám ju totiž nepodarilo spustiť v prehliadačoch Edge ani Firefox.