deformacia

Experti našli spôsob, ako eliminovať deformáciu spôsobenú širokouhlými objektívmi

Moderné smartfóny už dávno nie sú iba o jednom primárnom fotoaparáte. Dva-tri šošovky na zadnej strane majú svoj zmysel, ktorý je často širokouhlý.

Moderné smartfóny už dávno nie sú iba o jednom primárnom fotoaparáte, aj keď takéto zariadenia pochopiteľne ešte stále existujú. Dve-tri šošovky na zadnej strane zvyknú okrem hlavného snímača obsahovať objektív s optickým priblížením alebo tiež širokouhlý objektív. 

Pokiaľ smartfón so širokouhlým objektívom vlastníte, viete, že ním zachytený obraz môže byť neprirodzene deformovaný. Týka sa to hlavne objektov v popredí, či v blízkosti takéhoto objektívu.

Podľa serveru dpreview.com našli experti z Google a MIT metódu, ako toto nevzhľadné skreslenie upraviť do prirodzenej polohy.

Skupina odborníkov sa v tomto smere zamerala hlavne na tváre, na ktorých v prípade širokouhlých selfie badať deformáciu spôsobenú objektívom asi najviac. Kým vzdialené pozadie býva zachytené správne, osoby v blízkosti zariadenia už nie.

sirokouhly objektiv
Pred a po korekcii deformácie. Foto: Yichang Shih

Korekciu záberov má na starosti softvér – špeciálny algoritmus, ktorý podľa odborníkov pracuje veľmi rýchlo. Teoreticky by tak v budúcnosti vedel vykonať úpravu záberu v reálnom čase, poprípade by užívateľ takúto korekciu aktivoval napr. v nastaveniach úprav aplikácie Google Fotky.

TIP REDAKCIE
Google odhalil podrobnosti čipsetu Tensor: S čím presne máme tú česť?

Dobré je, že sa vedcom podarilo eliminovať deformáciu objektov v relatívne širokom funkčnom rozsahu. Dobré výsledky zaznamenali ako pri fotografiách so 70° zorným uhlom, tak aj pri tých so 120° zorným uhlom.

Širokouhlé zábery sú rozhodne pôsobivé, obzvlášť, ak nimi zachytíte úchvatnú prírodnú scenériu či architektúru, nielen selfie s viacerými osobami. Deformácie spôsobené krátkou ohniskovou vzdialenosťou takýchto objektívov však niekedy dojem z peknej fotky kazia.

Snáď sa expertom podarí uviesť nový spôsob korekcie niekedy v budúcnosti do užívateľskej praxe. Zatiaľ nám musí stačiť video ukážka, kde schopnosti softvéru autori demonštrujú.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať