Lightyear One

Elektromobil so solárnym panelom. Revolučná novinka ponúka dojazd až 725 km

Holandský start-up Lightyear prináša dlhšie avizovanú štvorkolesovú novinku, ktorá môže spôsobiť revolúciu.

Holandský start-up Lightyear prináša dlhšie avizovanú štvorkolesovú novinku, ktorá môže spôsobiť revolúciu. Elektromobil dostal názov One a ponúka šialený dojazd, pretože ho nepoháňa len zabudovaná batéria. Prísun šťavy tu tentokrát zabezpečuje aj strecha so solárnym panelom.

Aby však mohla byť dostatočne efektívna, výrobca musel siahnuť po konštrukcii z ľahkých materiálov, ako je napríklad hliník alebo uhlíkové vlákno. To mu umožnilo dosiahnuť nízku váhu, čo spolu so špičkovou aerodynamikou otvára dvere priamemu nabíjaniu zo slnečných lúčov. Spotreba je totiž nižšia ako prísun zelenej elektrickej energie.

Lightyear One
Lightyear One

Elektromobil Lightyear One vie preto používateľovi ponúknuť nadštandardný dojazd o dĺžke až 725 kilometrov (štandard WLTP), a to napriek tomu, že v útrobách skrýva relatívne malý akumulátor. Najväčšia bomba ale je, že nabíjanie prostredníctvom verejnej elektrickej siete doplní počas jednej noci dostatok šťavy na približne 400 kilometrov dlhú trasu, informuje Electrek. Netreba teda žiadnu špeciálnu infraštruktúru.

“Tento moment reprezentuje novú éru jazdenia. Dva roky snívania, rozmýšľania a tvrdej práce viedlo až k tomuto míľniku, ktorý je obrovským krokom vpred k dosiahnutiu nášho cieľa – sprístupniť čistú mobilitu pre každého,” uviedol na margo uvedenia novinky Lex Hoefsloot, šéf začínajúcej spoločnosti Lightyear.

Lightyear One

“Môžete ho nabíjať priamo zo slnka, pretože má podstatne nižšiu energetickú spotrebu. V priebehu roka dokáže vygenerovať toľko energie, že vďaka nej prejdete približne 20 000 km.”

Ako sa však tak malý start-up dostal k tak pokročilým technológiám? Ich príbeh je naozaj zaujímavý. Zo školského projektu postupom času vzniklo niečo, čo má nemalé ambície ovplyvniť kompletne celý automobilový priemysel.

Študentský projekt

Prvá zmienka o príchode elektromobilu so solárnou strechou zaznela v polovici roka 2017, kedy uzrelo svetlo sveta i nové reklamné video. Spočiatku síce išlo iba o obyčajný projekt partičky šikovných holandských študentov, no keďže s ním počas súťaže World Solar Challenge zožali obrovský úspech, nakoniec z neho spravili reálny produkt pre spotrebiteľský trh.

Lightyear One poháňajú až štyri motory so zatiaľ neznámym kombinovaným výkonom. Momentálne teda nepoznáme akceleráciu a ani maximálnu rýchlosť. Vieme iba to, že využívanie solárneho panelu behom hodiny zvýši dojazd o 12 kilometrov.

Za toto všetko si výrobca vypýta až 150 000 eur. Prvé kusy by mali doraziť zákazníkom začiatkom roka 2021. Rezervácie nájdete priamo na oficiálnom webe.