Laserový kanón

USA chcú vystrašiť Čínu: Ich bojová loď dostane do výbavy laserový kanón

Konvenčné zbrane pomaličky, ale isto vytláčajú modernejšie alternatívy. Po tom, čo sme sa dopočuli o ambicióznom čínskom kanóne, prišiel rad i na Spojené štáty americké.

Konvenčné zbrane pomaličky, ale isto vytláčajú modernejšie alternatívy. Po tom, čo sme sa dopočuli o ambicióznom čínskom kanóne, prišli na rad aj Spojené štáty americké. Ich riešenie však nestrieľa fyzické projektily, ale laserové lúče, ktorými dokáže zničiť drony, rakety aj člny.

Laserový kanón nesie názov HELIOS a už čoskoro ho zaradia do výbavy bojovej lode USS Preble triedy Arleigh Burke, kde sa stane súčasťou technologicky pokročilého obranného systému Aegis. Jeho výkon má síce spočiatku dosahovať iba 60 kW, no postupom času chcú toto číslo dostať až na 150 kW, informuje The Verge.

Integrácia prebehne podľa dostupných informácií do roku 2021. Keď k tomu dôjde, pôjde o prvú loď amerického námorníctva, ktorá je vybavená laserovou zbraňou. Technológia kanónu bola od roku 2013 testovaná v Perzskom zálive, kde mal výrobca, spoločnosť Lockheed Martin, priestor na to, aby eliminoval posledné nedostatky jeho výtvoru.

TIP REDAKCIE
Samsung bojuje proti kríze: Za 15 miliárd € chce v Texase postaviť továreň na čipy

“Veľa ľudí si myslí, že laser iba niečo strieľa. Laser je však taktiež veľmi dobrý senzor. Čím viac ste bližšie k radaru, tým je radar horší. Čím viac ste bližšie k laseru, tým je lepší,” prezradil admirál amerického námorníctva Ron Boxall pre web DefenseNews.

USS Preble
USS Preble (FOTO MC3 Morgan Nall / U.S. Navy)

HELIOS dokáže útočiť na ciele v blízkosti bojovej lode, čo z neho robí obranný laserový systém na krátke vzdialenosti. Dokáže si poradiť s malými dronmi, aj s rýchlymi raketami alebo útočnými člnmi. A to i napriek tomu, že je energeticky efektívny. Jeho prevádzka preto nevyžaduje žiadne dodatočné zdroje elektrickej energie. Vystačí si aj s tým, čo sa už dnes nachádza na palube.

Total
32
Zdieľaní
Total
32
Zdieľať