loon

Google v Peru do 48 hodín od zemetrasenia spojazdnil internet. Vyslal tam balóny

Pred niekoľkými dňami (26. mája) zasiahlo oblasť juhoamerického Peru silné zemetrasenie s magnitúdou 8,0 podľa Richterovej stupnice.

Pred niekoľkými dňami (26. mája) zasiahlo oblasť juhoamerického Peru zemetrasenie s magnitúdou 8,0. Podľa Richterovej stupnice išlo o silné zemetrasenie s veľkým rozsahom škôd. 

Pri prírodných a iných katastrofách je dôležitá komunikácia, ktorá zabezpečí prístup k relevantným informáciám nielen pre záchranné zložky a vládne organizácie, ale aj pre bežných obyvateľov postihnutej oblasti.

Alphabet, materská spoločnosť Google, dokázala do tejto oblasti vyslať do 48 hodín špeciálne atmosférické balóny (projekt Loon), ktoré oblasť pokryli internetovým LTE pripojením. Spoločnosť pristúpila k riešeniu na žiadosť vlády Peru a operátora Telefónica.

O iniciatíve informoval na platforme medium.com Alastair Westgarth, generálny riaditeľ projektu Loon.

Internet z balónov, ak ho tak môžeme nazvať, sa dá využívať pri prehliadaní internetových stránok a textovej (SMS) a elektronickej komunikácii. Naozaj promptné nasadenie sa dalo uskutočniť vďaka už existujúcej spolupráci na komerčnom testovaní technológie operátorom Telefónica a spoločnosťou Alphabet.

internet
Foto: loon.co

Za iných okolností trvá nasadenie takejto technológie dlhšie. Operáciu je nutné naplánovať a zariadenia nastaviť. Potrebná je tiež pozemná infraštruktúra a integrácia so sieťami operátora. Prevádzku atmosférických balónov odobrila aj americká Federálna komunikačná komisia (FCC), a to v súvislosti s poskytovaním „núdzovej konektivity“.

Projekt Loon spoločnosti Alphabet sa osvedčil už v roku 2017. Vtedy poskytoval internetové pripojenie celé štyri týždne v Portoriku, kde úradoval hurikán Maria. Tri týždne po spustení služba evidovala asi 100 000 pripojených užívateľov.

TIP REDAKCIE
Starlink naberá kontúry: SpaceX vyniesla na orbitu Zeme 60 internetových satelitov

Projekt Loon sa stále vyvíja a môže zabezpečiť internetové pripojenie aj v odľahlých častiach sveta, kde nie je vybudovaná dostatočná infraštruktúra na to, aby sa mohol internet zaviesť bežnými cestami.

Total
35
Zdieľaní
Total
35
Zdieľať