Apple má nový patent: Snímač bude na odtlačky reagovať na celej ploche displeja

Dobré riešenie.

0
apple
Ilustr. foto.

Systém biometrickej ochrany Touch ID ustúpil do úzadia so smartfónom iPhone X, ktorý namiesto neho dostal overovanie pomocou rozpoznávania tváre Face ID. 

Apple sa tak mohol zbaviť okrúhleho domovského tlačidla, ktoré prístroje iPhone sprevádzalo celé roky. Na druhú stranu, tenšie rámiky okolo displeja narušil veľký zárez, v ktorom sa nachádza predná kamera a ďalšie potrebné senzory.

Apple na autentifikáciu prostredníctvom snímania odtlačkov prstov nezanevrel. Práve naopak. Americký úrad pre správu patentov a ochranných známok registruje dva záznamy spoločnosti Apple (1,2), ktoré hovoria o technológii snímania odtlačkov pomocou celej plochy obrazovky.

snimac odtlackov
Foto: USPTO

Displej pri kontaktne s prstom zaznamená mikro vibrácie, resp. deformáciu, na základe ktorej bude zrejme možné jednoznačne identifikovať jedinečnosť každého odtlačku. Apple chce pre tieto potreby použiť akustické meniče, ktoré premenia mechanickú energiu na elektrický signál.

apple
Foto: USPTO

Súčasné riešenia snímania odtlačkov cez displej majú obmedzenia. Či už ide o lepší ultrazvukový, alebo skôr uvedený optický systém, prst musíte vždy položiť na vyhradenú oblasť obrazovky. Ak by bolo možné odtlačky snímať kdekoľvek na displeji, užívateľský komfort by sa rozhodne zlepšil.

snimac
Foto: USPTO

Ak by bola technológia spoľahlivá, bezpečná a hlavne rýchla, Apple by sa možno zbavil rozpoznávania tváre a širokého zárezu. Predstaviť by tak mohol iPhone so skutočne „bezrámikovým“ vzhľadom.

Existencia patentovej prihlášky ešte automaticky neznamená, že sa daná technológia uvedie aj do komerčnej praxe. V tomto smere by sme ale Apple v žiadnom prípade nepodceňovali.