Chladič bez ventilátora: Toto 1,5 kg monštrum si poradí aj s výkonným procesorom Intel i9

Inovácie sa hýbu správnym smerom.

0
Pasívny CPU chladič od Noctua
Pasívny CPU chladič od Noctua (FOTO @ricswi / twitter.com)

Computex priniesol viacero zaujímavých noviniek, vrátane notebookov s dvomi displejmi alebo monitora s rekordnou obnovovacou frekvenciou. Medzi tie najväčšie hviezdy každoročného podujatia patrí ale aj monštruózny pasívny chladič od Noctua, ktorému nerobí problém ani Intel Core i9-9900K.

Tento výkonný procesor s 8 jadrami a 5 GHz taktom totiž zvládol počas niekoľkohodinového testu v horúcom prostredí udržať na teplote okolo 95 stupňov Celzia. Nie je to síce ukážkový výsledok, no keď zoberieme do úvahy, že nemá žiadny ventilátor, tak si bez akýchkoľvek pochýb zaslúži malý potlesk.

Pasívny chladič z dielne spoločnosti Noctua nesie názov Fanless CPU cooler a zatiaľ ide o nedokončený prototyp. Cieľom výrobcu bolo iba predviesť, čoho všetkého je jeho až 1,5 kilogramu ťažké dielo schopné. O dostupnosti či cene preto nepadlo ani jedno slovo.

Ako píše PCmag, novinku tvorí medená základňa, 1,5 mm hrubé rebrá z hliníku a niekoľko heatpipe. A v prípade, ak by niekomu nestačila jej 120 W kapacita, tak môže siahnuť ešte aj po dodatočnom (300 rpm) ventilátore. Výkon potom porastie až na 180 W.

Keďže sú rozmery chladiča príliš veľké, momentálne je kompatibilný so základnými doskami LGA115xAM4. V opačnom prípade si nemusí rozumieť s operačnými pamäťami RAM, pretože im bude s veľmi veľkou pravdepodobnosťou zavadzať.