facebook

Facebook čelí až 20 rokom pod dohľadom vládnej agentúry a obrovskej pokute

Vyzerá to, že dlhý sled škandálov, ktoré boli spojené s najväčšou sociálnou sieťou na svete, si vyberá svoju daň. Facebook sa totiž zrejme chystá na podpísanie tej najdôležitejšej dohody v jeho histórii.

Vyzerá to, že dlhý sled škandálov, ktoré boli spojené s najväčšou sociálnou sieťou na svete, si vyberá svoju daň. Facebook sa totiž zrejme chystá na podpísanie tej najdôležitejšej dohody vo svojej histórii.

Konkrétne ide o dohodu s Federálnou obchodnou komisiou (Federal Trade Commission), vládnou agentúrou, ktorej cieľom je ochrana zákazníka pred nečestnými praktikami veľkých biznisov. Tá má po podpísaní na Facebook dozerať celých 20 rokov, teda presnejšie na jeho praktiky v oblasti ochrany súkromia.

[irp]

Nezmazateľná história

Prebiehajúce vyšetrovanie komisie má zistiť, či Facebook porušil dohodu s parlamentom z roku 2011, ktorá sa týkala ochrany osobných údajov používateľov. Facebook totiž tvrdí, že ju neporušil.

Vyzerá to však, že Facebook v tomto prípade ťahá za kratší koniec. Do karát mu nehrá ani “Cambridge Analytica” škandál či iné menšie kontroverzie, ktoré v poslednom čase vyplávali na hladinu. A to sú v podstate dôvody, prečo sa o giganta komisia tak veľmi zaujíma.

Príprava na pokutu?

Facebook minulý mesiac prehlásil, že si odkladá určité náklady, aby bol pripravený zaplatiť zatiaľ neoficiálnu pokutu vo výške 3-5 miliárd USD (2,6 – 4,6 miliardy EUR). Ide o vôbec najvyššiu pokutu, ktorá kedy bola na území Spojených štátov vystavená spoločnosti tohto typu. Rekord zatiaľ drží pokuta voči Google z roku 2012, ktorej hodnota sa pohybovala vo výške 22,5 miliónov USD (20 miliónov EUR).

[irp]

Niektorým to nestačí

Dvaja senátori, konkrétne Richard Blumenthal a Josh Hawley dokonca tvrdia, že 5-miliardová pokuta nie je dostatočným trestom, pričom trvajú na tom, aby bol osobne zodpovedný zakladateľ spoločnosti, teda Mark Zuckerberg.

Čo si o trestoch, ktoré Facebook podľa všetkého očakáva, myslíte vy?

Total
27
Zdieľaní