Rusi dali Facebooku bizarnú pokutu: Toľkoto si pýtajú za porušenie zákona!

Facebook musí v Rusku zaplatiť pokutu 44 eur. Následky môžu byť podstatne vážnejšie.

0
Zdroj: The Daily Beast

Najväčšia sociálna sieť na svete, Facebook, v Rusku čelila obvineniu z porušenia miestnych zákonov. Moskovský súd nakoniec rozhodol, že Facebook zákony skutočne porušil, a tak mu vyrúbil pokutu 50 dolárov. Čítate dobre, multimiliardová spoločnosť musí v Rusku zaplatiť pokutu päťdesiat dolárov. To je však len začiatok.

Facebook v Rusku porušil zákon týkajúci sa údajov o ruských používateľoch, za čo si v prepočte vyslúžil pokutu vo výške 44 eur. Ruské zákony totiž firmám prikazujú, aby údaje o ruských používateľoch uchovávali na území Ruska, čo Facebook nesplnil.

LinkedIn aj Twitter

Pre sociálnu sieť je však oveľa podstatnejší samotný rozsudok. Facebook sa pridáva k spoločnostiam ako Twitter či LinkedIn, ktoré ruské zákony taktiež nedodržali. LinkedIn v Rusku od roku 2017 nefunguje, a to práve kvôli porušeniu vyššie spomenutého zákona.

Pre Facebook a Twitter by to tak mal byť jasný impulz, že by v Rusku predsa len mali otvoriť dátové centrá špeciálne určené pre ruských používateľov. Ak tak nespravia, reálne hrozí, že prídu o možnosť pôsobiť na ruskej pôde, čo by bolo pre obe firmy ekonomicky podstatne nevýhodnejšie.