Revolúcia v elektromobiloch je tu: Nová batéria poskytne dojazd až 1 000 km!

Batérie určené pre elektromobily majú 2x väčšiu kapacitu a zvládnu do 100x viac nabíjacích cyklov.

3

Elektromobily sú jednoznačnou budúcnosťou dopravy po celom svete. Majú však jeden veľký problém – kapacitu, resp. dojazd na jedno nabitie. Ako sa dalo čakať, tento limitujúci faktor sa snaží vyriešiť niekoľko spoločností.

Priekopníkom vo vývoji batérií je švajčiarska spoločnosť Innolith, ktorá oznámila, že pracuje na nabíjacej batérii, ktorej energetická hustota dosahuje hodnoty 1 000 Wh/kg, čo by pri dnešných elektromobiloch znamenalo dojazd aj 1 000 km. To je magická hodnota, ktorá by mnohých presvedčila, že je čas opustiť tradičné autá na fosílne palivá a vymeniť ich za elektromobily.

Innolith
Batérie Švajčiari vyvíjajú v Nemecku

Zatiaľ len v laboratóriu

Ak technologickú scénu sledujete dlhšie, určite viete, že nových technológií akumulátorov je naozaj hojne. Mnohé nápady, bohužiaľ, začínajú aj končia v laboratóriách. Pri ďalších zas vývoj trvá tak dlho, že ich doženú aj neustále vylepšované lítium-iónové batérie. Firma Innolith si však verí. Ich batérie sú podľa všetkého ekonomicky úsporné a jednoduché na výrobu.

Nižšia výrobná cena by sa určite odzrkadlila aj v nižšiu cenu elektromobilov, ktorých veľkú časť ceny tvoria práve batérie. No a ani to nie je všetko. Batérie od Innolith v sebe nesú nehorľavý anorganický elektrolyt, ktorý je bezpečnejší než lítium-iónové batérie, ktoré využívajú organický elektrolyt.

Innolith
Nová technológia má zaručiť 2x dojazd

Budú ju licencovať

Spoločnosť spustí testovaciu výrobu v Nemecku, neskôr sa však plánujú rozšíriť po svete. Svoju technológiu chcú Nemci licencovať významným výrobcom batérií a automobilkám. Testy novej batérie navyše ukazujú, že články sú schopné absolvovať až 55 000 nabíjacích cyklov, čo je 10 až 100x viac, než lítium-iónové batérie.