FOTO: Mozilla

Určite už ste sa stretli s hojným počtom stránok, ktoré si od vás žiadali povolenie ohľadom zasielania notifikácií týkajúcich sa obsahu danej stránky. Práve s touto (pre mnohých otravnou) tabuľkou sa Mozilla rozhodla zatočiť.

Spoločnosť testuje novú funkciu, vďaka ktorej by si používatelia, ktorých spomínané žiadosti otravujú, ušetrili mnoho nervov – automatické zamietnutie žiadosti o zasielanie notifikácií.

Štatistiky hovoria za všetko

Mozilla má pre toto rozhodnutie aj pádny dôvod. Podľa jej štatistík sa totiž len menej ako 3 percentá žiadostí stretajú s odpoveďou „súhlasím“. Väčšina z nich je ignorovaná, pričom jeden z piatich používateľov danú stránku opustí ihneď po zobrazení spomínanej žiadosti.

Už od 15. apríla sa teda vo Firefox Nightly (testovacom prehliadači) testeri nebudú stretávať s „otravnými“ žiadosťami o zasielanie notifikácií. Namiesto nich sa v adresovom riadku zjaví ikona, ktorá bude slúžiť ako indikátor, že stránka chce posielať notifikácie.

Nie veľmi elegantný spôsob

Samotná spoločnosť uznala, že nehovoríme o zrovna najelegantnejšom spôsobe redukovania už spomínaných žiadostí, no zatiaľ to bude musieť stačiť.

Celou problematikou týkajúcou sa webových notifikácií sa zapodieva aj inžinier Google Chrome, Alex Russell, ktorý prostredníctvom tweetu oznámil, že aj jeho tím sa snaží prísť na určitý spôsob, vďaka ktorému by bol počet žiadostí o zasielanie notifikácií výrazne zredukovaný.