lincoln navigator

Koncertná sála na kolesách: Lincoln oprášil model Aviator a pridal špičkové audio

Kompaktné a úsporné elektromobily na seba upozorňujú rôznymi novinkami snáď každý jeden deň. Obrie SUV na fosílne palivá však majú stále svoje pôsobisko.

Pokrokové a úsporné elektromobily na seba upozorňujú rôznymi novinkami a informáciami snáď každý jeden deň. Na pomyselnú druhú stranu barikády by sme mohli postaviť napríklad nejakú obrovskú americkú klasiku s poriadnym motorom.

Fanúšikovia tejto odnože automobilového priemyslu sa budú môcť na blížiacom sa autosalóne v meste New York (19 – 28. apríl) zoznámiť s úplne novým americkým SUV – Lincoln Aviator.

Luxusná značka patriaca pod krídla Fordu chce model Aviator priniesť späť na trh po viac ako desaťročí. Modelový rad totiž skončil ešte v roku 2005. Lincoln Aviator má nový dizajn, mohutné proporcie, sedadlá v troch radoch pre 7 pasažierov a motor s dvomi turbami.

aviator
Kompakt to rozhodne nie je. Foto: lincoln.com

Aj tu ale zafúkal ekologickejší vánok a existovať bude aj plug-in hybrid verzia, informuje americká televízia CNBC. Nový Lincoln Aviator je však zaujímavý aj po inej stránke – zvukovej.

TIP REDAKCIE
Orange opäť rozširuje svoju ponuku: Pribudnú televízory, notebooky, smart hodinky a mnoho iného

Výrobca pri návrhu nového modelu spolupracoval s audio značkou Revel, čo prinieslo pozoruhodný výsledok. Veľké SUV môže byť vybavené 28 reproduktormi, ktoré posádke poskytnú 360-stupňovú reprodukciu zvuku v troch prispôsobených režimoch.

lincoln
Jeden z niekoľkých audio modulov v interiéri. Foto: lincoln.com

Špičkovému audio zážitku bolo prispôsobených viac vecí ako len typ a počet reproduktorov. Sklá vozidla sú laminované, čo dopomáha eliminovať hluk z vonkajšieho prostredia. Akustike podlieha aj výplň dverí, ostatných častí karosérie či dokonalejšie oddelenie motorovej časti od kabíny.

Asi nikto neočakáva, že sa bude nový Aviator predávať v Európe. Impozantná audio sústava Revel ale za pozornosť stojí. Minimálne nadšencom kvalitného zvuku. Prezentáciu technológie sledujte v nasledujúcom videu.