iOS 13: Súčasťou nového systému bude tmavý režim, nové gestá a ďalšie vylepšenia

Apple nesklame.

0
iOS
Foto: Mac World

Novú verziu operačného systému iOS 13 predstaví spoločnosť Apple na svojej vývojárskej konferencii začiatkom júna tohto roka. O tom, čo všetko bude obsahovať, sa špekuluje už dlhšie.

Správy potvrdzujú a zároveň dopĺňajú informácie z prostredia vývoja, ktoré získal server 9to5mac.com. Skvelou správou je, že iOS 13 pre iPhone a iPad bude skutočne obsahovať tmavý režim užívateľského prostredia, a to na celej úrovni. Aktivovať sa bude dať jednoducho – prostredníctvom systémových nastavení.

Majitelia tabletov iPad sa môžu tešiť na vylepšený multitasking. Pracovať budú môcť s viacerými aktívnymi oknami súčasne. Tie sa budú dať ľubovolne presúvať po obrazovke alebo pripínať k jednotlivým oblastiam obrazovky.

Určite budú vítané nové gestá pre vykonanie akcie Späť (a naopak) pri zadávaní textu. Po novom bude stačiť, ak na klávesnicu položíte tri prsty a jednoducho potiahnete smerom doľava pre vrátenie.

iOS 13
iPhone XS s iOS 12 (FOTO Marek Urban)

Prehliadač Safari na tabletoch iPad automaticky ponúkne zobrazenie desktopovej verzie internetovej stránky. Internetové stránky sa zvykli zobrazovať v mobilnej verzii vhodnej pre iPhone, čo na veľkej obrazovke tabletu nebolo extra nutné. Týmto neduhom trpí napr. web YouTube.

Produktívni jedinci sa môžu pripraviť na väčšie zmeny v aplikácii Mail. Doručené správy budú radené do kategórii ako Reklamy, Cestovanie, Nedôležité a podobne. Dokonalejšia bude spolupráca a kompatibilita s aplikáciami tretích strán, ktoré sú orientované na dokumenty a obdobné operácie spojené s produktivitou.

Mail v iOS v podstate prevezme praktické funkcie známe z mnohých mailových klientov tretích strán. Apple ďalej upraví aplikáciu Poznámky, pribudne schopnejšia správa pre typy písma, pribudne viacjazyčná podpora pre klávesnicu a zadávanie textu hlasom, Vývojári tiež upravia vzhľad niektorých prvkov prostredia, napr. ovládačov hlasitosti a tak podobne.

Všetky detaily budú oficiálne prezradené na Worldwide Developers Conference, ktorá štartuje 3. júna tohto roku.