AKTUALIZOVANÉ: Huawei pod paľbou, režim „Mesiac“ na P30 Pro vraj nefotí mesiac

Huawei ešte počas predstavovania P30 Pro poukázal na výnimočné schopnosti novej vlajkovej lode. Jedným z príkladov bola aj fotografia mesiaca, ktorá nám a ľuďom okolo nás vyrazila dych.

Huawei ešte počas predstavovania P30 Pro poukázal na výnimočné schopnosti novej vlajkovej lode. Jedným z príkladov bola aj fotografia mesiaca, ktorá nám a ľuďom okolo nás vyrazila dych. Podľa všetkého však nie je úplne všetko s kostolným poriadkom.

Aktualizácia 29.4. o 01:30

Huawei reagoval na kontroverziu, ktorú rozpútali zistenia Wang Yue zo servera Zhihu takto:

Režim Mesiac funguje na rovnakom princípe ako ďalšie AI režimy. Optimalizuje detaily fotografie, čo ľuďom pomáha zachytávať lepšie fotografie. Nijakým spôsobom nenahrádza fotografiu – to by vyžadovalo nerealistickú kapacitu pamäte, keďže AI dokáže rozoznať až 1 300 rôznych scenárov. Na základe strojového učenia dokáže P30 Pro rozoznať scenár, pomocou čoho potom optimalizuje zaostrenie a expozíciu, čo vylepšuje tvary, farby, svetlosť a tmavé časti. Táto funkcia sa dá jednoducho vypnúť. Aj napriek tomu, že vo fotoaparáte je režim pre fotenie Mesiaca, Mesiac sa dá odfotiť aj bez nej pomocou nového periskopového fotoaparátu.

Pôvodný článok z 26. apríla: Huawei má totiž využívať AI algoritmy, ktoré skutočný Mesiac nahrádzajú za „umelý“ Mesiac. S týmto tvrdením prišiel server Zhihu. Podľa testov má P30 Pro rozoznať, že sa snažíte odfotiť Mesiac a namiesto skutočného Mesiaca na oblohe do fotografie vložiť Mesiac, ktorý už bol odfotený.

TIP REDAKCIE
Schyľuje sa k obrovskému obchodu: Známy výrobca smartfónov môže po 20 rokoch skončiť!

Je to správne?

Sme presvedčení, že Huawei P30 Pro si ľudia nekupujú len kvôli tomu, že dokáže zachytiť Mesiac tak, ako žiaden iný telefón. To však neznamená, že výrobca automaticky získava právo ponúkať funkcie, ktoré nie sú založené na pravde.

Otázka je to skutočne náročnejšia, než sa môže zdať. Dajte nám vedieť, čo na to hovoríte vy. Prekáža vám, že sa telefón snaží ponúknuť fotografie vo vysokej kvalite aj keď to nie sú fotografie, ktoré by boli skutočné? Je využitie AI v tomto kontexte neetické? Sme zvedaví na všetky postrehy.

Huawei P30 pro ponúka 40 Mpx hlavný snímač, 20 Mpx sekundárny ultra-wide snímač, 8 Mpx snímač s 5x optickým zoomom a 5 Mpx ToF fotoaparát pre vyhodnocovanie hĺbky záberu.

Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať