Británia chce od Facebooku bizarnosť: Žiadne tlačidlo “páči sa mi to”

Čí Spojené kráľovstvo žiada najväčšiu sociálnu sieť o to, aby všetkým používateľom, ktorí ešte nedovŕšili 18 rokov, odoprela možnosť likeovať príspevky.

Čítate správne. Spojené kráľovstvo žiada najväčšiu sociálnu sieť o to, aby všetkým používateľom, ktorí ešte nedovŕšili 18. roku života, odoprela možnosť označovať, že sa im páčia príspevky. A tu to naozaj nekončí.

Táto požiadavka (a niekoľko ďalších “odporúčaní”) je len jednou časťou celkom 16 pravidiel nového kódexu pre vekovo vhodný dizajn, ktorý bol navrhnutý britským Úradom pre informačné služby (ICO).

Medzi ďalšie odporúčania patrí napríklad aj štandardne vypnuté sledovanie polohy, prísnejšie systémy overovania veku či limitovanie možností, akými sú získavané, používané a zdieľané údaje o mladistvých používateľoch.

Úrad informoval, že zdrojom informácií, ktoré vyhodnocoval boli vyjadrenia dizajnérov, vývojárov aplikácií, verejnosti a celkovo 280 detí. Ide o návrhy, ktoré vychádzajú zo záruk zakotvených v právnych predpisoch EÚ o GDPR (General Data Protection Regulation).

Pokuta nebude nízka

Tí, ktorí nebudú schopní spĺňať tieto podmienky, budú čeliť trestu vo forme pokuty, ktorá sa pohybuje buď vo výške až 20 miliónov eur, alebo 4 percent ročného zisku danej spoločnosti.

TIP REDAKCIE
NAŽIVO: Sledujte tento livestream a získajte 30 % zľavu na hodinky Galaxy Watch 4!

Všetko bude isté až o rok

Nič však zatiaľ nie je oficiálne. Nikomu totiž nie je presne jasné, ako si plánuje ICO svoje najnovšie návrhy presadiť. Konzultácie ohľadom uvedených požiadavok majú trvať do konca mája, pričom finálnej (a platnej) verzie kódexu by sme sa mali dočkať v priebehu roka 2020.

Total
75
Zdieľaní
Total
75
Zdieľať