android Q

Android Q vychádza v 2. beta verzii: Obsahuje ďalšie praktické vylepšenia

Spoločnosť Google predstavila prvú beta verziu operačného systému Android Q pred asi troma týždňami a momentálne tu už máme jej druhé vydanie.

Spoločnosť Google predstavila prvú beta verziu operačného systému Android Q pred asi troma týždňami a momentálne tu už máme jej druhé vydanie.

Android Q Beta (2) zatiaľ neprináša kompatibilitu pre iné zariadenia ako smartfóny Google Pixel 2 a Pixel 3. Neskôr však dostupná bude. Vývojári prezradili, že Android Q Beta bude zo začiatku dostupný pre väčší počet zariadení ako tomu bolo minulý rok.

Čo nové a zaujímavé obsahuje druhá beta verzia? Autori zo serveru XDA odhalili pozoruhodné možnosti prispôsobenia. V systéme našli aplikáciu Pixel Themes. Vďaka tejto aplikácii sa bude dať meniť typ písma, zarovnanie a tvar ikon aplikácií alebo farby niektorých prvkov.

android q
Foto: XDA

Skôr ide o nástroj pre doladenie dizajnu rozhrania, nie jeho úplnú vizuálnu zmenu. Zásadné súčasti operačného systému Pixel Themes neovplyvní. Už skôr sa hovorilo o upozorneniach v takzvaných bublinách.

Tento typ zobrazenia budú môcť využiť vývojári komunikačných a iných aplikácií, ktoré sa spoliehajú na notifikácie.

android Q
Foto: Cnet

Google aj naďalej upravuje inak kostrbaté gestá, pričom sa tentokrát sústredil na pohodlné prepínanie medzi aktívnymi aplikáciami horizontálnym potiahnutím prsta po spodnej lište.

TIP REDAKCIE
Android Q obsahuje režim pracovnej plochy a ďalšie novinky

Nejaké zmeny sa udiali v ponuke pre zdieľanie obsahu, v oblasti pre nastavenie hlasitosti zvonení a multimédií a pri snímaní obrazovky. Google upozorňuje, že táto beta verzia nie je vhodná pre každodenné používanie, keďže môže obsahovať rôzne chyby a nedokončené funkcie.

Použiteľnejšia beta verzia bude ohlásená v máji na vývojárskej konferencii Google I/O.