Voľby cez internet? Estónsko dokázalo, že sa to dá

Voľby sú naša občianska povinnosť. V našej krajine a aj v mnohých ďalších sa “musia” občania každých pár rokov zdvihnúť a dopraviť sa do najbližšej volebnej miestnosti.

Voľby sú naša občianska povinnosť. V našej krajine a aj v mnohých ďalších sa “musia” občania každých pár rokov zdvihnúť a dopraviť sa do najbližšej volebnej miestnosti. Nie všade však tomu tak je. Estónci nám totiž dokázali, že budúcnosť volieb sa nachádza na internete.

Ako nám to ale táto pomerne malá, no veľmi vyspelá krajina dokázala? Až 44 percent občanov Estónska sa totiž rozhodlo voliť cez i-voting systém, čiže cez internet. Ide o naozaj alarmujúce percento, keďže takto pred desiatimi rokmi volilo online len 16 percent Estóncov.

Korene ešte v roku 2005

V Estónsku tento fenomén započal rokom 2005, kedy občania mali možnosť voliť prostredníctvom čipových ID a čítačiek kariet. Najväčší prelom však prišiel v roku 2011, kedy mali ľudia možnosť voliť priamo z telefónu, a to vďaka špeciálnym SIM kartám a PIN kódom.

Chvíľu to potrvá

Je samozrejmé, že takýto spôsob volieb k nám ešte nedorazil a zrejme ani vo veľmi blízkom období nedorazí, keďže ide o naozaj komplikovaný systém, ktorý sa nie každému môže pozdávať.

Avšak fakt, že takmer polovica obyvateľov tak vyspelej krajiny ako je Estónsko, volila cez internet, je jasný indikátor, že práve na internete sa nachádza budúcnosť volieb a je len otázkou času, kedy sa tento spôsob rozšíri do celého sveta.

Neostáva asi nič iné, než čakať.