qualcomm

Qualcomm: Tento rok prídu telefóny so 64 Mpx alebo možno 100 Mpx foťákmi

Kvalita fotoaparátov mobilných telefónov stúpa každým rokom a ani tento rok nebude výnimkou. Jeden z najočakávanejších foto mobilov tohto roka bude predstavený už v najbližších dňoch.

Kvalita fotoaparátov mobilných telefónov stúpa každým rokom a ani tento rok nebude výnimkou. Jeden z najočakávanejších foto mobilov tohto roka bude predstavený už v najbližších dňoch.

O fotoaparátoch smartfónov sa rozhovoril Judd Heape, jeden z kľúčových predstaviteľov spoločnosti Qualcomm, ktorý zodpovedá práve za oblasť fotografie, videa a tzv. počítačového videnia.

Podľa neho môžu byť ešte v tomto roku predstavené smartfóny, ktoré budú vybavené obrazovými snímačmi s rozlíšením 64, či dokonca 100 Mpx. To pre Qualcomm problém nebude, keďže už jeho súčasný čipset Snapdragon 855 dokáže spracovať max. 192 Mpx rozlíšenie obrazu.

Judd Heape hovorí, že trend extrémne vysokých rozlíšení nie je práve to, čo sa mu páči. Osobne radšej uprednostňuje väčšie pixely pred väčším počtom pixelov. Existuje niekoľko spôsobov, ako docieliť lepšiu kvalitu obrazu.

Snímače obrazu s vysokým rozlíšením sa v poslednom období objavili hlavne v strednej triede. Ide prevažne o 48 Mpx senzor, ktorý má Redmi Note 7 alebo napríklad Honor View20. Smartfón s takýmto fotoaparátom však vytvorí fotografiu „len“ s 12 Mpx rozlíšením.

najlepsie fotky
Ilustr. foto

Viac pixelov, viac spájania

Zariadenie totižto využíva tzv. pixel binning. V jednoduchosti, systém spojí informácie zo 4 pixelov do jedného super pixelu, čím sa zvýši kvalita obrazu a zároveň zníži pomer nechceného šumu.

Vlajkové lode výrobcov Samsung, Apple či Google používajú iné metódy. Ich fotoaparáty majú snímače s nižšími rozlíšeniami, zväčša 12 Mpx. V okamihu však vytvoria niekoľko snímok (multi-frame technológia), ktoré vzájomne prekryjú, čím sa eliminuje šum, zvýši kvalita a dynamický rozsah.

Ak do tohto receptu primiešame pokročilý softvér s prvkami strojového učenia, výsledné fotografie sú často vynikajúce. Ako príklad dobre poslúži režim Night Sight zariadenia Google Pixel 3.

Okrem o niečo kvalitnejších fotografií tento rok dostaneme aj lepšie video. Nový vlajkový čipset spoločnosti Qualcomm, predbežne nazvaný ako Snapdragon 865, bude podporovať nahrávanie videa v štandarde HDR10.

Na viac podrobností si pochopiteľne musíme ešte počkať. Zaujímavý má byť ale hlavne 3. a 4. štvrťrok tohto roka.

Total
11
Zdieľaní