Ďalšie šperky v Google Play: Aplikácie, ktoré sľubujú aktualizáciu systému

Nenechajte sa nachytať.

0
aktualizacie

Obchod Google Play je nevyhnutnou súčasťou operačného systému Android, prostredníctvom ktorého sa dostávame k našim obľúbeným aplikáciám, hrám, knihám, ale aj filmom či k hudbe.

Obchod Google Play jeho tvorcovia neustále vylepšujú a hlavne ho robia bezpečnejším, keďže úplne ideálne renomé zrovna nemá. V posledných rokoch pomáha hlavne nástroj Google Play Protect, ktorý dokáže pomocou prvkov strojového učenia ľahšie identifikovať nekorektné či rovno nebezpečné aplikácie a hry. Často na ne tiež poukazujú softvérové spoločnosti.

Google v roku 2017 odstránil z obchodu Play 700 000 tisíc aplikácií, ktoré porušili zásady a pravidlá stanovené spoločnosťou Google. Neskôr Google odstránil všetky aplikácie, ktoré umožňovali tvorbu napodobnením občianskych, vodičských a iných preukazov. Išlo o tzv. Fake ID aplikácie.

google play
Google Play

Upratovanie pokračovalo odstránením miliónov falošných recenzií a tisícok ďalších aplikácií. V obchode Play tiež skončili aplikácie pre ťažbu kryptomien. Digitálne peňaženky ale pochopiteľne zostali.

V Google Play ale nájdete aj bizarnejšie veci, než len nekorektné aplikácie preplnené reklamou, ktoré sa snažia získať čo najviac vašich osobných údajov. Vlani prekvapila aplikácia s názvom 32 GB SD Memory Card. 

Aplikácia mala prekvapivo veľa hodnotení a stiahnutí. Užívatelia si mysleli, že sa im vďaka nej podarí odomknúť akúsi tajnú nedostupnú časť interného úložiska, čo bola, samozrejme, hlúposť.

V Google Play sa tiež nachádzala aplikácia, ktorá užívateľom predávala kryptomenu Ethereum za 335 EUR. Namiesto skutočnej meny ste po zaplatení dostali obrázok – logo Ethereum, navyše v nie príliš vysokej grafike. Na túto zaujímavosť v auguste poukázal bezpečnostný expert zo spoločnosti ESET Lukáš Štefanko.

TIP REDAKCIE
Android Q Beta bude tento rok dostupný pre väčší počet zariadení

Po nejakej dobe tu máme ďalšiu bizarnosť. Aplikácie, ktoré sľubujú aktualizáciu na novšiu verziu operačného systému Android. Ako je známe, aktualizácie vydávajú iba výrobcovia zariadení a bežnom režime sa dajú získať iba cez nastavenia toho či oného smartfónu.

aktualizacia
androidpolice.com

Žiadna aplikácia v Google Play, tobôž už nie aplikácia tretej strany, vám oficiálnou cestou žiadnu aktualizáciu nevyčaruje. Jediné, čo po inštalácii takejto aplikácie môžete získať, sú reklamné zobrazenia a žiadosti o udelenie povolení k súčastiam vášho zariadenia a tým pádom aj k vašim údajom.

Takéto aplikácie určite netreba sťahovať, ale naopak, nahlásiť správcom obchodu Play.