aktualizacie

Ďalšie šperky v Google Play: Aplikácie, ktoré sľubujú aktualizáciu systému

Obchod Google Play je nevyhnutnou súčasťou operačného systému Android, prostredníctvom ktorého sa dostávame k našim obľúbeným aplikáciám, hrám, knihám, ale aj filmom či k hudbe.

Obchod Google Play je nevyhnutnou súčasťou operačného systému Android, prostredníctvom ktorého sa dostávame k našim obľúbeným aplikáciám, hrám, knihám, ale aj filmom či k hudbe.

Obchod Google Play jeho tvorcovia neustále vylepšujú a hlavne ho robia bezpečnejším, keďže úplne ideálne renomé zrovna nemá. V posledných rokoch pomáha hlavne nástroj Google Play Protect, ktorý dokáže pomocou prvkov strojového učenia ľahšie identifikovať nekorektné či rovno nebezpečné aplikácie a hry. Často na ne tiež poukazujú softvérové spoločnosti.

Google v roku 2017 odstránil z obchodu Play 700 000 tisíc aplikácií, ktoré porušili zásady a pravidlá stanovené spoločnosťou Google. Neskôr Google odstránil všetky aplikácie, ktoré umožňovali tvorbu napodobnením občianskych, vodičských a iných preukazov. Išlo o tzv. Fake ID aplikácie.

google play
Google Play

Upratovanie pokračovalo odstránením miliónov falošných recenzií a tisícok ďalších aplikácií. V obchode Play tiež skončili aplikácie pre ťažbu kryptomien. Digitálne peňaženky ale pochopiteľne zostali.

V Google Play ale nájdete aj bizarnejšie veci, než len nekorektné aplikácie preplnené reklamou, ktoré sa snažia získať čo najviac vašich osobných údajov. Vlani prekvapila aplikácia s názvom 32 GB SD Memory Card. 

Aplikácia mala prekvapivo veľa hodnotení a stiahnutí. Užívatelia si mysleli, že sa im vďaka nej podarí odomknúť akúsi tajnú nedostupnú časť interného úložiska, čo bola, samozrejme, hlúposť.

V Google Play sa tiež nachádzala aplikácia, ktorá užívateľom predávala kryptomenu Ethereum za 335 EUR. Namiesto skutočnej meny ste po zaplatení dostali obrázok – logo Ethereum, navyše v nie príliš vysokej grafike. Na túto zaujímavosť v auguste poukázal bezpečnostný expert zo spoločnosti ESET Lukáš Štefanko.

[irp posts=”68610″ ]

Po nejakej dobe tu máme ďalšiu bizarnosť. Aplikácie, ktoré sľubujú aktualizáciu na novšiu verziu operačného systému Android. Ako je známe, aktualizácie vydávajú iba výrobcovia zariadení a bežnom režime sa dajú získať iba cez nastavenia toho či oného smartfónu.

aktualizacia
androidpolice.com

Žiadna aplikácia v Google Play, tobôž už nie aplikácia tretej strany, vám oficiálnou cestou žiadnu aktualizáciu nevyčaruje. Jediné, čo po inštalácii takejto aplikácie môžete získať, sú reklamné zobrazenia a žiadosti o udelenie povolení k súčastiam vášho zariadenia a tým pádom aj k vašim údajom.

Takéto aplikácie určite netreba sťahovať, ale naopak, nahlásiť správcom obchodu Play.

Total
4
Zdieľaní