Kozmická loď Crew Dragon to zvládla: Úspešne pristála s manekýnkou na palube

Kapsula Crew Dragon od SpaceX v piatok ráno úspešne pristála v Atlantickom oceáne.

Kapsula Crew Dragon od SpaceX v piatok ráno úspešne pristála v Atlantickom oceáne. Spoločnosť SpaceX tak dokázala, že dokáže zvládnuť náročnú cestu do vesmíru a späť na Zem.

Pristátie je poslednou významnou métou misie s názvom Demonstration-1 alebo DM-1. Tá sa zameriava na skúšobný let potrebný pre vyslanie astronautov z NASA do vesmíru na súkromnej americkej kozmickej lodi. SpaceX pre tento program práve takúto loď vyvíja, no predtým než do nej nastúpi posádka sa musela presvedčiť o tom, že Crew Dragon to zvládne do vesmíru a späť bez ľudí na palube.

Najväčšia výzva misie bola, aby sa Crew Dragon vrátila na Zem v jednom kuse. Spoločnosť SpaceX chcela dokázať, že kapsula sa dokáže predrať zemskou atmosférou a pristáť v oceáne bez toho, aby sa poškodila, pričom musela ochrániť náklad, ktorý sa nachádzal na jej palube. Týmto nákladom bola figurína s menom Rippley, ktorá obsahovala niekoľko senzorov. Merali silu a zrýchlenie, ktorému môže byť vystavené ľudské telo počas letu. Kapsula taktiež niesla 150-kilogramový náklad a výskum z ISS.

TIP REDAKCIE
TOP 3: 3D tlačiarne za fantastické ceny, ktoré za to naozaj stoja

Živí astronauti už tento rok

Bude chvíľu trvať kým NASA posúdi, ako tento let prebiehal, no zástupcovia SpaceX a NASA sa po jej pristátí zhodli, že všetko išlo hladko. Kapsula si viedla lepšie, ako sme očakávali, tvrdí Steve Stich, zástupca riaditeľa letového vývoja. V nasledujúcich mesiacoch čaká spoločnosť SpaceX ešte jeden skúšobný let, ktorý otestuje núdzový systém. Ten by zachránil posádku v prípade, že počas letu niečo zlyhá. Ak sa to podarí, dvaja astronauti by mohli na Crew Dragon letieť už v júli tohto roka.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať