Koniec plastom: Startup ponúka ekologické slamky vyrobené z morských rias

Celý svet bojuje za zníženie znečistenia plastom. To zahŕňa aj používanie plastových slamiek, ktoré je pre životné prostredie nadmieru neekologické.

Celý svet bojuje za zníženie znečistenia plastom. To zahŕňa aj používanie plastových slamiek, ktoré je pre životné prostredie nadmieru neekologické.

Američania každý deň spotrebujú asi 500 miliónov plastových slamiek. Väčšina z nich skončí tam, kde nemá, a rozkladá sa v prírode či oceánoch stovky rokov. Práve z tohto dôvodu zakazuje čoraz viac krajín používanie jednorazových plastov, medzi ktoré patria aj slamky. Startup s názvom Loliware však ponúka ekologickú alternatívu, vďaka ktorej by sa ľudia svojho pohodlia vzdať nemuseli.

Navrhuje, aby sme pili svoje obľúbené nápoje cez slamky vyrobené z morských rias. Takáto slamka bola vyvinutá tak, aby sa správala, vyzerala a dokonca bola aj na pocit rovnaká ako plast. V skutočnosti je však vytvorená z hyper-kompostovateľných morských rias, ktoré sa v prírode rozkladajú rovnako ako banánová šupka. Vo vode sa zas rozložia v priebehu niekoľkých týždňov.

Zatiaľ tou najlepšou alternatívou

Existujúce alternatívy zahŕňajú napríklad oceľové slamky, ktoré by bolo náročné čistiť alebo bambusové, ktoré by nám s najväčšou pravdepodobnosťou zanechali v ústach chuť dreva. Ďalšou možnosťou sú aj sklenené slamky, avšak takéto riešenie je veľmi nepraktické. Papierové slamky sa v prírode taktiež rýchlo rozložia, no mínusom je, že sa pri pití nápoja rozmočia. Slamka z morských rias zmäkne až po 18 hodinách používania a má neutrálnu chuť. Výrobcovia ju však neodporúčajú konzumovať.