Ilustračný obrázok

Inžinieri vytvorili materiál, ktorý dokáže zbierať a čistiť vodu zo vzduchu

Ide o pasívny systém od inžinierov zo Spojených štátov amerických, ktorý môže v budúcnosti zachraňovať životy po celom svete.

Svet bude mať k dispozícii energeticky efektívny spôsob na nazbieranie a zároveň aj čistenie vody zo vzduchu. Ide o kompletne pasívny systém od špičkových inžinierov zo Spojených štátov amerických, ktorý môže v neďalekej budúcnosti zachraňovať životy po celom svete.

Mnohí odborníci ho preto označujú za menšiu revolúciu. V čom ale spočíva jeho mágia?

Systém tvorí kombinácia takzvaných hydrogélov, čo znamená, že funguje ako špongia. Keď absorbuje vlhkosť zo vzduchu, stačí ho už len vystaviť priamemu slnečnému svetlu a onedlho z neho vytečie pitná voda. Nie je teda iba jednoduchý, ale aj lacný, energeticky efektívny a hlavne dobre prenosný.

Za týmto prelomovým nápadom stojí výskumný tím z americkej University of Texas, ktorý viedol človek s menom Guihua Yu.

“Vyvinuli sme kompletne pasívny systém, kde jediné, čo musíte spraviť, je nechať hydrogel chvíľu v exteriéri, aby vám nazbieral vodu. Tá v ňom zostane uložená až dokiaľ ho nevystavíte slnku. Po asi piatich minútach pod prirodzeným svetlom sa voda začne uvoľňovať,” prezradil Fei Zhao, jeden z členov úspešného tímu inžinierov, informuje web Phys.

Ako to celé funguje v praxi, vám predvedie video nižšie, kde je nový materiál v ostrej akcii. Zverejnené zábery sú z pochopiteľných dôvodov zrýchlené, takže pri nich strávite len 33 sekúnd.

Kedy sa ale niečoho takého dočkáme? Vyzerá to tak, že nás už príliš dlho čakať nenechajú. Súčasný prototyp s 1 kilogramom dokáže podľa dostupných informácií vyprodukovať až okolo 50 litrov dôkladne vyčistenej vody.

Otázne tu je už iba to, pre koho bude systém určený. Potenciál má v krízových situáciách, rozvojových krajinách, no aj v bežných domácnostiach.

Total
4
Zdieľaní