Kalkulačka

Zomrel tvorca prvej vreckovej kalkulačky z roku 1967

Svet opustil ďalší úspešný vynálezca. Jerry Merryman, jeden z tvorcov predchodcu moderných kalkulačiek, zomrel vo veku 86 rokov.

Svet opustil ďalší úspešný vynálezca. Jerry Merryman, jeden z troch tvorcov predchodcu moderných kalkulačiek, zomrel vo veku 86 rokov. Jeho majstrovské dielo z roku 1967 vytvorilo priestor pre elektronickú revolúciu, vďaka ktorej tu dnes máme počítače s integrovanými obvodmi.

Prvá vrecková kalkulačka niesla názov Cal Tech a nedisponovala klasickým displejom, ale podstatne jednoduchšou alternatívou v podobe pásky, na ktorú písala výsledky výpočtov. Za jej vznikom stál tím odborníkov z americkej spoločnosti Texas Instruments, pričom ten viedol Jack Kilby, špičkový elektronický inžinier a držiteľ Nobelovej ceny. Jeho životný príbeh nájdete priamo na webe nobelprize.org.

To najpodstatnejšie tu ale je, že dielo Jerryho a jeho kolegov vytvorilo priestor pre príchod veľkej elektronickej revolúcie. Dlho netrvalo a spotrebiteľský trh onedlho zaplavili produkty, ktoré používame až dodnes. Ďalšie generácie kalkulačiek prišli so zobrazovacími panelmi a neskôr sa svet dočkal i prvých komerčných počítačov s integrovanými obvodmi.

Aj v tých mal však prsty Jack Kilby, ktorý je v podstate označovaný za otca integrovaných obvodov.

Total
8
Zdieľaní