VIDEO: Japonci nežartovali a do asteroidu skutočne vpálili kovový projektil

Vesmírnej lodi Hayabusa2 sa úspech podaril 22. februára, kedy pristála na kilometer širokom asteroide Ryugu a vpálila do jeho povrchu kovový náboj.

Vesmírnej lodi Hayabusa2 sa úspech podaril ešte 22. februára, keď pristála na kilometer širokom asteroide Ryugu a vpálila do jeho povrchu kovový náboj.

Japonci dúfajú, že ich vesmírna misia, pri ktorej sa im podarilo zozbierať malé kamenné čiastočky pomôže v ďalšom prieskume slnečnej sústavy a jej planét. Taktiež by mohla pomôcť s výskumom o pôvode života na Zemi. Video tohto prelomového manévru konečne pricestovalo do rúk vedcov na Zemi. Ukazuje mimoriadnu vedeckú silu automatizovaného vesmírneho cestovania.

Vo videu, ktoré vydala japonská vesmírna agentúra JAXA je vidieť, ako sa vesmírna loď približuje k asteroidu. V momente keď sa dotkne jeho povrchu, vznikne oblak malých čiastočiek, ktoré obklopujú jej podvozok. To je práve ten okamih, kedy bol do asteroidu strelený projektil rýchlosťou 300 m/s.

Priam perfektný útok na asteroid

Japonskému tímu sa podarilo dosiahnuť perfektný výsledok presne podľa jeho predstáv. Loď vystrelila na asteroid, zozbierala čiastočky a vrátila sa späť na svoju pôvodnú pozíciu. Tím musel prispôsobiť kurz lode počas a aj po manévre, pretože na miesto kam sa primárne rozhodli pristáť sa pristáť nedalo. Pre kozmickú loď je po jej úspechu naplánované zhromažďovanie ďalších vzoriek počas dvoch nasledujúcich návštev.

TIP REDAKCIE
Švédsko žiada EÚ, aby zakázala ťažbu kryptomien: Odvoláva sa na životné prostredie

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať